Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği yatan annelerin psikolojik dayanıklılıkları ile stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience and stress levels of mothers hospital hospitalized in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 786998
  2. Yazar: SEMA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARAYAĞIZ MUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bebeği yatan annelerin psikolojik dayanıklılıkları ile stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve psikolojik dayanıklılıkları ile stres düzeyini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan 187 prematüre bebek annesi ile yürütülmüştür. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Yenidoğan Yoğun Bakım Anne Baba Stres Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, tanımlayıcı testler, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için pearson korelasyon testi ve etkileyen faktörleri belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır. Uygulanan stres ölçeği toplam puan ortalaması 102.5, psikolojik dayanıklılık ölçeği toplam puan ortalaması 126.8 olarak bulunmuştur. Annelerin ve eşlerinin eğitim durumu, mesleği, ekonomik durumu, yaşadığı yer, annelerin doğum özelliği, prematüre doğum öyküsü, erken doğum riski, bebeğin gestasyon haftası, bebeğin doğum kilosu, boyu ve yoğun bakımda kalma süresi gibi değişkenlerin annelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerini etkilediği görülmüştür. Korelasyon analizine göre annelerin stres düzeyleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasında negatif yönde zayıf anlamlı ilişki bulunmuştur. Yapılan regresyon analizinde, anne ve baba yaşı, anne ve baba eğitim durumu, anne ve baba çalışma durumu, ekonomik durum, yaşanılan yer ve aile yapısı gibi değişkenlerin annelerin stres durumunu anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 187 mothers of premature babies who were hospitalized in the third-line intensive care unit of Antalya Training and Research Hospital in investigated the factors affecting psychological resilience and stress level and investigated relationship between the psychological resilience and stress level of mothers with premature babies in the neonatal intensive care unit. The data were collected using the introductory Information Form, the Psychological Resilience Scale for Adults and the Neonatal Intensive Care Parents Stress Scale. In the analysis of the collected data, descriptive tests, pearson correlation test were used to investigate the relationship between variables and regression analysis was used to determine the influencing factors. In the stress scale total score average was 102.5. Psychological resilience scale total score average was 126.8. Variables such as educational status, profession, economic status, place of residence, birth characteristics of mothers, premature birth history, risk of premature birth, gestational week of the baby, birth weight of the baby, height and duration of stay in intensive care have been found to affect the psychological endurance levels of mothers. According to the correlation analysis, a weak negative significant relationship was found between the stress levels of the mothers and their psychological resilience. In the regression analysis, it was found that variables such as maternal and paternal age, maternal and paternal education status, maternal and paternal working status, economic status, place of residence and family structure significantly affect the stress status of mothers.