250000 ölçekli jog haritalarda kenarlaşma hazırlık programı geliştirilmesi
Development of edge matching preparation program on 250000 scale jog maps
  1. Tez No: 786997
  2. Yazar: MEHMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ülkemizde JOG serisi (kara ve hava) ve TFC haritaların üretim sorumluluğu Harita Genel Müdürlüğü'ndedir. 2000'li yıllara kadar JOG serisi haritalar analog olarak üretilmekteydi. 2000 yıllından sonra sayısal ortamda üretilmeye başlanmıştır. Sayısal ortama geçilmesi ile birlikte üretim kapasitesini arttırma, zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlamak için birçok uygulama geliştirilmiştir. 1:250000 ölçekli JOG serisi haritalar klasik olarak yapılan kenarlaşma işlemi için dört kenar paftanın çıktısı alınarak bindirme alanlarından başlanır ve dört kenar paftanın kenarlaşması yapılmaktadır. Bu uygulama ile sayısal ortamda daha az hata ile paftanın dört kenarını hızlı bir şekilde kenarlaşmasını sağlayacak bir kenarlaşma hazırlık programı geliştirilmiştir. Bu uygulamanın amacı kâğıt tasarrufu sağlayarak kartografların iş gücünü azaltmak, zaman kaybından kurtarıp üretim hızını arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, the responsibility for the production of JOG series (land and air) and TFC maps rests with the General Directorate of Maps. Until the 2000s, JOG series maps were produced analogously. After 2000, they started to be produced in digital mapping. With the transition to the digital mapping, many applications have been developed to increase production capacity and save time and labor. 1:250000 scale JOG series maps start from the overlapping areas by taking the printout of the four-sided sheet for the classical edging process and the edging of the four-sided sheet is made. With this application, an edge preparation program has been developed that will enable the four sides of the sheet to be edged quickly with fewer errors in the numerical environment. The purpose of this application is to reduce the work force of cartographers by saving paper and to increase the production speed by saving time.