Ölüme karşı tutumlar ile manevi kaynaklar arasındaki ilişkide kişiliğin aracı rolü
The mediating role of personality in the association between attitudes to death and spiritual sources
  1. Tez No: 787019
  2. Yazar: AHMET DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANNA RAŞEL SCHERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada ölüme karşı tutumların manevi kaynaklarla ilişkisinde kişiliğin aracı rolünün olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışma, üniversitelerin lisans öğreniminde bulunan 241 kadın 161 erkek olmak üzere toplam 402 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Ölüme Karşı Tutum Ölçeği, Manevi Kaynaklar Ölçeği ve Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda ölüme karşı tutumlar, manevi kaynaklar ve kişilik arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Kişilik ve manevi kaynakların ölüme karşı tutumlar üzerinde yordayıcı etkileri bulunmuştur. Bu çalışmada ölüme karşı tutumlar ile manevi kaynaklar arasındaki ilişkide kişiliğin hiçbir alt boyutunun (deneyime açıklık, sorumluluk, uyumluluk, dışa dönüklük, duygusal dengesizlik) herhangi bir aracı etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether personality has a mediating role in the relationship between attitudes towards death and sources of spirituality. This study was carried out with a total of 402 participants, 241 women and 161 men who are continuing their undergraduate education at universities. Demographic Information Form, Death Attitude Profile-Revised Scale, Sources of Spirituality Scale and Adjective-Based Personality Scale were administered to the participants. As a result of the analysis of the data obtained, it was determined that there were significant relationships between attitudes towards death, sources of spirituality and personality. It has been found that personality and sources of spirituality have predictive effects on attitudes towards death. In this study, it was determined that sub-dimensions of personality (openness to experience, conscientiousness, agreeableness, extraversion, neuroticism) had no mediating effect on the relationship between attitudes towards death and sources of spirituality.