Proaktif kişiliğin işe tutkunluk üzerindeki etkisinde yenilikçi davranışın aracı rolü
The mediating role of innovative behaviour in the impact of proactive personality on work engagement
- Tez No: 787020
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, proaktif kişiliğin işe tutkunluk üzerindeki etkisi ve bu etkide yenilikçi davranışın aracılık rolünün tespit edilmesi amacıyla yazılmıştır. Hemşirelerin iş yerlerinde birçok ani durumlarla karşılaştıklarından dolayı veri toplanacak meslek grubu olarak hemşireleri seçmiş bulunmaktayız. Bu sebepten Malatya eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 299 hemşire araştırmanın çalışma grubudur. Proaktif kişiliğin işe tutkunluk üzerindeki etkisi ve bu etkide yenilikçi davranışın aracılık rolünü tespit etmek için 31 maddelik bir anket uygulanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sosyo demografik özelliklere ilişkin ifadeler, ikinci bölümde ise ölçeklere ait ifadeler yer almaktadır. Anket formu aracılığıyla ulaşılan veriler“SPSS 26.0”“AMOS 26”ve“PROCESS MACRO 4.1”paket programında analiz edilmiştir. Araştırmanın tanımlayıcı istatistikleri sayı ve yüzdelerle ifade edilmiştir. Proaktif kişilik, yenilikçi davranış ve işe tutkunluk arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analiziyle değerlendirilmiştir. Ayrıca hipotez testlerine yönelik regresyon analizlerine yer verilmiştir. Bu analizler sonucunda proaktif kişiliğin işe tutkunluk üzerindeki etkisi olduğu ve bu etkide yenilikçi davranışın aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Kuruluşlara yenilikçi davranışı teşvik eden bir iş yeri oluşturulması önerilmektedir. Diğer araştırmacılara ise değişkenler arasındaki ilişkide otantik liderlik, örgütsel iletişim becerileri ve örgütsel değişime açıklık gibi kavramların etkisi araştırması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was written to determine the effect of proactive personality on job engagement and the mediating role of innovative behavior in this effect. Since nurses encounter many sudden situations in their workplaces, we have chosen nurses as the occupational group to collect data. For this reason, 299 nurses working in Malatya training and research hospital are the study group of the research. A 31-item questionnaire was applied to determine the effect of proactive personality on job engagement and the mediating role of innovative behavior in this effect. The survey consists of two parts. In the first part, there are statements about socio-demographic characteristics, and in the second part, there are statements about the scales. The data obtained through the questionnaire form were analyzed in the“SPSS 26.0”“AMOS 26”and“PROCESS MACRO 4.1”package program. The descriptive statistics of the research are expressed in numbers and percentages. The relationships between proactive personality, innovative behavior and work engagement were evaluated with Pearson correlation analysis. In addition, regression analyzes for hypothesis testing are included. As a result of these analyzes, it has been determined that proactive personality has an effect on work engagement and innovative behavior has a mediating role in this effect. Organizations are recommended to create a workplace that encourages innovative behavior. Other researchers are advised to investigate the effects of concepts such as authentic leadership, organizational communication skills and openness to organizational change on the relationship between variables.