Uçak içi koltuk arkası görüntüleme ünitelerinin elektromanyetik uyumluluk testlerinin analizi
Analysis of electromagnetic compatibility tests of in-flight seatback display units
  1. Tez No: 787067
  2. Yazar: ÖZGÜR TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elektromanyetik uyumluluk kavramı elektronik ekipmanların insan hayatında her geçen gün daha çok yer bulması ile giderek önem kazanmakta olan bir konudur. Dünyada birçok sektörde uluslararası kuruluşlar veya hükümetler bu konuda direktifler çıkarmakta ve bu direktifleri teknolojinin gelişmesi ile beraber sürekli güncellemektedir. Havacılık sektörü güvenlik protokolleri açısından oldukça sıkı kurallar ile yönetilmektedir. Uçak içerisinde kullanılan tüm ekipman ve alt sistemler zorlu kalifikasyon süreçlerinden geçmektedirler. Aviyonik ekipmanlar için ise elektromanyetik uyumluluk bu zorlu kalifikasyon sürecinin oldukça önemli bir adımıdır. Uçak içerisinde özellikle uzun mesafe uçuşlarında kullanılmakta olan uçak içi eğlence sistemlerinin en önemli parçalarından biri koltuk arkası görüntüleme üniteleridir. Uçakta bulunan her yolcu için bir adet bulunan bu ekipmanlar, sayılarının çokluğu sebebiyle yoğun bir elektromanyetik gürültüye sebep olmaktadır. Oluşan söz konusu elektromanyetik gürültü, uçak içerisinde bulunan diğer aviyonik ekipmanların görevini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesine engel olmamalıdır. Söz konusu koltuk arkası görüntüleme ünitesi aynı zamanda uçak içerisinde bulunan diğer aviyonik ekipmanların elektromanyetik gürültüsünden veya yolcuların kullanmış olduğu kişisel taşınabilir elektronik ekipmanlardan yayılan elektromanyetik gürültüden etkilenmeden, görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirmelidir. Bu noktada uçak içi koltuk arkasında kullanılmakta olan görüntüleme ekipmanlarının elektromanyetik uyumluluk testleri uluslararası kabul görmüş havacılık standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Bu tez çalışmasında ilgili testlerin güvenilir ve doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için test düzeneklerinin kurulma aşamasında ve test sürecinin planlanmasında dikkat edilmesi gereken detaylara yer verilmiştir. Bu detaylar test sonuçlarını doğrudan etkileyebildiği için önem arz etmektedir. Testler sonucunda söz konusu görüntüleme ünitelerinin tasarımlarında elektromanyetik uyumluluk bakış açısı ile tasarım üzerinde yapılabilecek iyileştirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of electromagnetic compatibility is a topic that is becoming increasingly important as electronic devices find more and more space in people's lives. In many areas of the world, international organizations or governments issue guidelines on the subject and constantly update these guidelines as technology evolves. The aviation industry is subject to harsh rules regarding safety protocols. All equipment and subsystems used in aircraft go through rigorous qualification processes. Electromagnetic compatibility is vital to this challenging qualification process for avionic equipment. One of the essential parts of in-flight entertainment systems used in aircraft, especially on long-haul flights, are seatback display units. This equipment which is the one for each passenger on the plane causes intense electromagnetic noise due to the large number of them. The electromagnetic noise generated should not prevent the other avionics equipment in the aircraft from performing their duties without any problems. The said seatback imaging unit should also fulfil its duty without being affected by the electromagnetic noise of other avionic equipment in the aircraft or the electromagnetic noise emitted from the personal portable electronic equipment used by the passengers. At this point, electromagnetic compatibility tests of imaging equipment used in the in-flight seatback are carried out by internationally accepted aviation standards. In this thesis, the details that should contemplate in establishing the test setups and planning the test process has given to carry out the relevant tests reliably and accurately. These details are vital as they can directly affect the test results. Consequently, the test improvements that could be for designing the imaging units with the electromagnetic compatibility point of view had included.