Prof. Dr .Turhan Feyzioğlu'nun yasama faaliyetine katkıları
Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu's contributions to legislative activity
- Tez No: 787075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
1957 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Sivas millet vekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne adım atan Turhan Feyzioğlu, yirmi üç yıl boyunca mecliste görev yapmış bir hukukçu milletvekilidir. Feyzioğlu, XI. Dönem Sivas milletvekilliğinden sonra 1. (XII), 2. (XIII), 3. (XIV), 4. (XV) ve 5. (XVI) dönemlerde Kayseri millet vekili olarak meclis mesaisini sürdürmüştür. Ayrıca XI. Dönem ile XII. Dönem arasında Kurucu Meclis Üniversite Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 15 Ekim 1961) yaparak Temsilciler Meclisi'nde de görev yapmış bulunmaktadır. Feyzioğlu, 1957'de başlayan ve 12 Eylül 1980 tarihine dek süren siyasi yaşamında Türk siyasi tarihinin en çalkantılı dönemlerinde etkin rol üstlenmiştir. Feyzioğlu, meclis mesaisi boyunca başta 1961 Anayasası'nın hazırlık süreci olmak üzere buna bağlı olarak pek çok temel yasanın hazırlanış sürecinde görev alarak yasama faaliyetleri ile Türk hukukunun da şekillenmesine katkı sağlamıştır. Feyzioğlu, CHP'nin parti politikalarında oldukça etkin bir genç siyasetçi olarak mecliste etkin bir yasama anlayışı ortaya koymuştur. Daha sonra CHP içerisindeki fikir ayrılıkları nedeniyle bir grup arkadaşı ile birlikte CHP'den istifa ederek sağ Kemalizm'in merkezlerinden biri haline gelecek olan Güven Partisi'ni kurmuştur. 6 Ocak 1961 - 7 Şubat 1961 tarihleri arasında kısa süreli olarak Mili Eğitim Bakanlığı görevinde bulunan, 25 Haziran 1962 - 25 Aralık 1963; 31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977 ve son olarak 5 Ocak 1978 - 18 Eylül 1978 tarihleri arasında devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yapan Feyzioğlu, kısa süreli iktidar üyeliği ve uzun soluklu muhalefet yaşamına rağmen hukukçu kişiliğinin de etkisi ile meclis içerisindeki yasama faaliyetlerinin önemli simalarından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Turhan Feyzioğlu, a lawmaker, became the member of the Grand National Assembly of Turkey (TBMM) as deputy of Sivas Province from the Republican People's Party (CHP) in 1957 and served in the parliament for twenty-three years thereafter. Before pursuing a political career, Feyzioğlu was among the pioneer academicians of Ankara University's Department of Political Sciences and his studies in the field of Constitutional Law played a decisive role in the legislative activities after 1960. After serving in the eleventh (XI) parliament from Sivas, Feyzioglu was elected as deputy of Kayseri Province to first (XII), second (XIII), third (XIV), fourth (XV) and fifth (XVI) terms. Also, between the eleventh (XI) and twelfth (XII) parliaments, he served as the Constituent Assembly's Academic Representative in the House of Representatives between January 6, 1961 and October 15, 1961. During his political career uninterruptedly lasted until September 12, 1980, Feyzioğlu assumed active roles in the most turbulent periods of the Turkish political history. He participated primarily in preparation process of the 1961 Turkish Constitution and related organic laws; thus played a major role in legislative activities and shaping of Turkish law. As a young politician, Feyzioğlu was very active in the policies of the CHP and demonstrated pro-active legislative approach in the parliament. Later, due to the ideological differences, Feyzioğlu felt obliged to leave the CHP with a group of his friends and that prompted him to establish the Trust Party (GP), which would later become one of the centers of the right Kemalism. Feyzioğlu served as the Minister of National Education for a short period between 06.01.196-07.02.196 then served as the minister of state and deputy prime minister during 25.05.1962 -25.12.1963 and during 31.03.1975 -21.06.1977 and finally during 05.01.1978 -18.10.1978. Despite his short-term membership in power (government) and long-term opposition, he was one of the active figures in the legislative activities in the parliament influenced by his legal career.