CHP kurultayları ve 1969-1972 arası ideoloji arayışları
Search for ideology in the opposition CHP: 1965-1972
- Tez No: 857720
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
1965 yılı Cumhuriyet Halk Partisi için dönüşümün başlangıç yılıdır. Kuruluşunda Solidarist temellere dayanan iktisat politikası bu süreç içinde sosyal demokrat bir hal alacaktır. İsmet İnönü'nün Ortanın solu tabiri ile açtığı yol Bülent Ecevit'in sahip çıkması ve eski partililerin değişime karşı duruşu ile parti içi çekişmelerin en şiddetli yaşandığı döneme girilecektir. IV. Olağanüstü Kurultay ile bu çekişme zirveye ulaşacak Turhan Feyzioğlu ile Bülent Ecevit arasında geçen mücadelede, İnönü'nün de desteğiyle Bülent Ecevit galip gelecektir. 2 yıl sakin geçen dönemden sonra 1969 seçimlerinin kaybedilmesiyle parti içi tartışmalar yine alevlenecek, Kemal Satır ve Bülent Ecevit arasında geçen tartışmalarda XX. Kurultayda İnönü'nün desteğiyle yine Bülent Ecevit galip çıkacaktır. 12 Mart Müdahalesi sonrası Bülent Ecevit'in Genel Sekreterlikten istifası sonucu 12 Mart müdahalesine karşı aldığı tutum dolayısıyla eski Genel Sekreter, Genel Başkan İsmet İnönü ile parti içi iktidar mücadelesine girecek ve PM' de kontrolü kaybeden İnönü'nün V. Olağanüstü Kurultay sonucunda PM'yi güven oylaması ile düşürememesi sonucu istifasıyla, Bülent Ecevit Genel Başkan olacak ve 1965 yılında ortanın solu ile başlayan sosyal demokrat dönüşüm hız kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
1965 wasthebeginning of a transformationfortheRepublicanPeople'sParty. Itseconomicpolicy, whichwasbased on solidarist foundations at itsfoundation, wouldbecomesocialdemocratic in thisprocess. With Bülent Ecevit'sembrace of thepathopenedby İsmet İnönü withtheterm“left of center”andthestance of theoldpartymembersagainstthechange, themostintenseintra-partyconflictswill be experienced. ThisconflictwouldreachitspeakwiththeIVthExtraordinaryCongress, and in thestrugglebetween Turhan Feyzioğlu and Bülent Ecevit, Bülent Ecevit wouldemergevictoriouswiththesupport of İnönü. After 2 years of calm, theintra-partydebateswouldflareupagainwiththeloss of the 1969 elections, and Bülent Ecevit wouldagainemergevictorious in theXXthCongresswiththesupport of İnönü in thedebatesbetween Kemal Satır and Bülent Ecevit. AftertheMarch 12 intervention, Bülent Ecevit resignsfromthe post of Secretary General, andtheformerSecretary General entersinto an intra-partypowerstrugglewiththePresident İsmet İnönü dueto his stanceagainsttheMarch 12 intervention, and Bülent Ecevit becomesthe General Presidentafter İnönü, wholostcontrol of the PM, resigns as a result of his failuretooverthrowthe PM through a vote of noconfidence at the V. ExtraordinaryCongress, andthesocialdemocratictransformationthatstartedwiththeleft of center in 1965 gains momentum. KeyWords: RepublicanPeople'sParty, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, socialdemocracy, vote of confidence.