1973 Seçimleri ve seçim propagandalarının basına yansıması
1973 Elections and election propaganda reflected in the press
- Tez No: 851674
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada 1973 yılında yapılan seçimlere kadar Türkiye iç ve dış politikasında yaşanan gelişmeler, 12 Mart 1971 Muhtırası gölgesinde yapılan 1973 Seçimleri, partiler ve partilerin seçim süreçleri incelenmiştir. Bu çalışma yapılırken gazetelerden yararlanılmış ve partilerin seçim beyannameleri ve propagandaları basın ekseninde değerlendirilmiştir. Türkiye'de 1969 yılından itibaren yaşanan sokaklardaki gerilimin zirveye tırmanması, bu gerilime hükümetin müdahalede yetersiz kalması ordu içerisinde müdahalenin gerekliliği fikrinin temellerinin atılmasına sebep olmuştur. Demirel Hükümeti'nin 1965'ten beri sürdürmüş olduğu ordu-siyaset arasındaki olumlu ilişkide Demirel'in eski DP'lilere yönelik Af Kanunu'nu gündeme getirmesiyle birlikte gerginlikler yaşanmaya başlanmıştır. Dış politikada da ABD ile yaşanan afyon ekimi krizi sonrasında ABD'nin uyguladığı ambargolar neticesinde Türkiye'de devalüasyon yapılmış ve istikrarsız bir ekonomik döneme girilmiştir. Bu yaşanan gelişmeler neticesinde ordu 1971 yılında bir muhtırayla Demirel Hükümeti'ni istifaya zorlamıştır. Muhtıra sonrası 1973 Seçimlerine kadar geçen iki senelik süreçte istikrarlı bir hükümet kurulamamış ve seçimlere kadar dört hükümet değişmiştir. Bu hükümetler sırasıyla I. Erim, II. Erim, Ürgüplü ve Melen hükümetleridir. Türkiye bu şartlar altında 1973 Genel Seçimlerine gitmiştir. Seçimler öncesi Anayasa'da değişiklikler yapılmış ve Siyasi Partiler Kanunu ile Seçim Kanunu çıkarılmıştır. Seçime sekiz parti katılmış olup, bunlar; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Adalet Partisi (AP), Milli Selamet Partisi (MSP), Türkiye Birlik Partisi (TBP), Millet Partisi (MP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP) ve Demokratik Parti'dir (DP). AP seçimlere Demirel liderliğinde girerken CHP Ecevit, MSP Erbakan, DP Ferruh Bozbeyli, CGP Turhan Feyzioğlu, TBP Mustafa Timisi ve MP Cemal Tural liderliğinde seçime katılmıştır. Genel seçimle birlikte aynı gün Cumhuriyet Senatosu C Grubu üyeleri için de seçim yapılmıştır. İlk defa bu seçimlerde“tercihli oy”kullanılmış ve 1973 Seçimlerine katılım yüzde 66.8 oranında olmuştur. Sekiz partinin katıldığı seçimlerde yedi parti milletvekilliği kazanmıştır. 1973 seçimleri sonucunda hükümet kurulamamış ve 100 günlük hükümet bunalımı dönemi yaşanmıştır. Bu bunalımın sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi ve Milli Selamet Partisi koalisyon hükümeti kurmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the developments in Turkey's domestic and foreign policy until the elections held in 1973, the 1973 Elections held under the shadow of the 12 March 1971 Memorandum, the parties and the election processes of the parties were examined. While carrying out this study, newspapers were used and the election declarations and propaganda of the parties were evaluated in the context of the press. The escalation of the tension in the streets in Turkey since 1969, and the inability of the government to intervene in this tension, laid the foundations for the idea of the necessity of intervention within the army. Tensions began to arise in the positive relationship between the military and politics, which the Demirel Government had maintained since 1965, when Demirel brought the Amnesty Law for former DP members to the agenda. In foreign policy, after the opium cultivation crisis with the USA, as a result of the embargoes imposed by the USA, Turkey was devalued and entered an unstable economic period. As a result of these developments, the army forced the Demirel Government to resign with a memorandum in 1971. A stable government could not be established in the two-year period after the memorandum until the 1973 elections, and four governments changed until the elections. These governments were respectively I. Erim, II. They are the governments of Erim, Ürgüplü and Melen. Under these conditions, Turkey held the 1973 General Elections. Before the elections, amendments were made to the Constitution and the Political Parties Law and the Election Law were enacted. Eight parties participated in the election, these are; Republican People's Party (CHP), Justice Party (AP), National Salvation Party (MSP), Turkey Unity Party (TBP), Nation Party (MP), Nationalist Movement Party (MHP), Republican Trust Party (CGP) and Democratic Party. is (DP). While AP entered the elections under the leadership of Demirel, CHP Ecevit participated in the elections under the leadership of MSP Erbakan, DP Ferruh Bozbeyli, CGP Turhan Feyzioğlu, TBP Mustafa Timisi and MP Cemal Tural. On the same day as the general election, elections were also held for the members of Group C of the Republican Senate. For the first time,“preferential voting”was used in these elections and participation in the 1973 Elections was 66.8 percent. In the elections in which eight parties participated, seven parties won seats in parliament. As a result of the 1973 elections, a government could not be formed and a 100-day period of government crisis occurred. As a result of this crisis, the Republican People's Party and the National Salvation Party formed a coalition government.