Helezon konveyörlerde kullanılan farklı orta yatak iç burç malzemelerinin tribolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of tribological properties of different middle bearing inside bushing materials used in screw conveyors
- Tez No: 787085
- Danışmanlar: DOÇ. CİHAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada helezon konveyörlerde kullanılan dört farklı malzemeden üretilmiş orta yatak iç burç malzemelerinin tribolojik özelliklerininkarşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada orta yatak iç burç malzemesi olarak bronz, polyamid, kestamid ve alüminyum malzemeler kullanılmıştır. Çalışmanın saha denemeleri Erzurum ili Pasinler ilçesinde bulunan Kaleblokbims Fabrikası Perlit Ünitesindeyapılmıştır. 4500 mm uzunluğunda 300 mm çapında perlit aktarımında kullanılan helezon konveyörün orta kısmına askı yatak içerisine yerleştirilen iç burç malzemelerinin her biri 75 saat çalıştırılarak başlangıç ve çalışma sonundaki kütle kaybı değerleri saptanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında iç burç yatak malzemeleri Erzurum Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü İleri görüntüleme laboratuarındaBruker-UMT Tribometre test cihazı ile sürtünme katsayısı ve yüzey aşınma deneyleri yapılmıştır. Bulgular: Saha denemeleri sonucunda en büyük kütle kaybının %75 oranı ile alüminyum yataklarda, en düşük kütle kaybının ise %5,52 oranı ile bronz malzemede olduğu saptanmıştır. Kütle kayıp oranı polyamid yatak malzemelerinde %17,24 ve kestamid malzemede %63,46 olarak belirlenmiştir. Laboratuar denemelerinde en düşük sürtünme katsayısı bronz malzemede (0,067) en yüksek alüminyum malzemede bulunmuştur (0,576). Polyamid malzeme için sürtünme katsayısı 0,070 ve kestamid malzeme içinde 0,247 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Helezon götürücülerde kullanılan dört farklı orta yatak iç burç malzemeleri ile yapılan laboratuar ve saha denemeleri sonucunda, aşınmaya en dayanıklı iç burç malzemenin bronz, en zayıf malzemenin ise alüminyum yatak malzemeleri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:In this study, it is aimed to compare the tribological properties of the middle bearing inner bushing materials produced from four different materials used in screw conveyors. Method: In the study, bronze, polyamide, cestamide and aluminum materials were used as middle bearing inner bushing material. Application trials of the study were carried out in the Perlite Unit of Kaleblokbims Factory located in Pasinler district of Erzurum province. The mass loss values at the beginning and at the end of the operation were determined by operating each of the inner bushing materials placed in the hanger bed in the middle part of the screw conveyor used in the perlite transfer with a length of 4500 mm and a diameter of 300 mm. In the second phase of the study, friction coefficient and surface wear tests were performed on the inner bush bearing materials with the Bruker-UMT Tribometer test device in the Advanced Imaging Laboratory of the Mechanical Engineering Department of Erzurum Technical University. Findings: As a result of application trials, it was determined that the highest mass loss was in aluminum bearings with a rate of 75%, and the lowest mass loss was in bronze with a rate of 5.52%. The mass loss rate was determined as 17,24% in polyamide bed materials and 63.46% in cetamide material. In laboratory experiments, the lowest friction coefficient was found in bronze material (0.067) and the highest in aluminum material (0.576). The friction coefficient for the polyamide material was determined as 0.070 and for the chestnut material as 0.247. Results: As a result of laboratory and application trials with four different middle bearing inner bushing materials used in screw conveyors, it has been determined that the most wear resistant inner bushing material is bronze and the weakest material is aluminum bearing materials.