Erzurum ili Pasinler ilçesindeki yas (yer altı suyu) kuyularının sulama yönünden sorunları ve çözüm önerileri
Irrigation problems of ground (ground water) wells in Pasinler district of Erzurum and solution suggestions
  1. Tez No: 787086
  2. Yazar: SEDANUR AKALIN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pasinler ilçesi Erzurum İl'inin tarım potansiyeli bakımından en önemli ilçesidir. Pasinler ilçesindeki tarım arazileri mevcut baraj, gölet, sulama tesisleri ve YAS kuyuları tarafından sulanmaktadır. Pasinler Ovası'nda DSİ tarafından yapımı tamamlanmış 176 adet YAS kuyusu hizmet vermektedir. Araştırmada. Pasinler Ovası'ndaki 40 adet YAS kuyusu ve sulama tesisi incelenmiştir. Yapılan incelemelere göre, tüm kuyuların debilerinde zamanla bir düşüş, tevzi rögarı ve sulama kanal şebekelerinde tahribatlar, sedimantasyon ve otlanmalar, kuyu suyu sıcaklığının çok düşük olduğu, sulanacak arazi miktarına göre su debisinin yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Tespit edilen sorunların çözümü için; kuyuların tevzi rögarları ve kanal şebekelerinin onarılması veya tadilat projesi ile yeniden yapılması, her sulama mevsimi başlangıcında mevcut rögar ve kanallarda sedimantasyon ve otlanma temizliğinin yapılması ve çiftçilerin fazla su kullanmamaları
Özet (Çeviri)
Pasinler is the most important district of Erzurum in terms of agricultural potential. Agricultural lands in Pasinler district are irrigated by existing dams, ponds, irrigation facilities and wells. 176 wells are digged by DSI serve in Pasinler Plain. In this research 40 wells and irrigation facilities in Pasinler Plain were examined. According to the examinations it has been determined that there is a decrease in the flow rate of water in all wells, as well as destructions of manhole and irrigation channel networks, sedimentation and weed blooming, low water temperature and insufficient water flow for the land to be irrigated. In order to solve these problems identified; it can be said that it is necessary to repair or remake wells, distribution manholes and canal networks, also clean the sedimentation and weed blooming in the existing manholes and canals at the beginning of each irrigation season and raise awareness about irrigation so that the farmers do not use too much water.