Bilgi sistemlerinin yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinin örgütsel düzeylere göre incelenmesi: Çay işletmeleri genel müdürlüğü bilgi sistemi vaka çalışması
An investigation of the ability of information systems to meet the needs of managers by organizational levels: A case study on the information system of the general directorate of tea enterprises
  1. Tez No: 787084
  2. Yazar: OZAN CAN GÜLDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilgi Sistemleri, temelde yönetim, bilişim, bilgi teknolojisi stratejileri ile teknolojinin daha faal yönetilmesi ve etkin uygulanması, örgüt yapısının yapılanması ve daha koordineli bir şekilde yürütülmesi ile ilgilenmektedir. Bununla birlikte bilgi sistemleri, organizasyonlarda gözlem, daha sağlıklı veri toplama, veriyi derleme ve veriyi organize ederek sağlıklı bir şekilde bilgiye dönüştürme becerisine sahiptir. Bu araştırmada, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılan bilgi sistemlerinin örgütsel düzeylerde ihtiyaçları karşılama konusunda yeterliliğini araştırmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü bilgi sistemleri incelenerek operasyonel, yönetim ve stratejik düzeydeki yöneticilerin ihtiyaçlarına cevap verme yeteneği araştırılmıştır. Araştırmada yöntem olarak, durum çalışması türlerinden açıklayıcı durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün kampanya dönemlerinde aktif olan fabrikalarda görev yapan ve çeşitli bilgi sistemi programlarını kullanan yeterli sayıda personel oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak bilgi sistemleri değerlendirilmiş ve ihtiyaç giderme yeterliliğini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış mülakatlar uygulanmıştır. Veriler operasyonel, yönetim ve stratejik düzeylerince kendi içlerinde ayrı ayrı ve bir arada olarak iki farklı şekilde analiz edilmiştir. Bu bağlamda Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılan bilgi sistemlerine yönelik araştırmada; bilgi sistemlerinin bir kısmının yeterli düzeyde olduğu bir kısmının ise yeterli düzeyde olmadığı ve geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu analizler ışığında, bilgi sistemlerinin etkileşim, eğitim ve entegrasyon konularını destekleyen biçimde bilgi sistemleri ile ilgili eğitimlerin iyileştirilip artırılması, iletişim ve etkileşimin daha etkin hale getirilmesi ve bütünleştirilmiş bir sistemin oluşturulması yönünde öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Information Systems is mainly concerned with management, informatics, information technology strategies, more active management and effective implementation of technology, structuring of the organizational structure and conducting it in a more coordinated manner. Moreover, Information Systems in organizations has the ability to observe, collect cleaner data, compile and transform the data into information in a clean way by organizing it. In this research, the aim is to investigate the adequacy of the information systems used within the General Directorate of Tea Enterprises to meet the needs at organizational levels. In this context, the information system of the General Directorate of Tea Enterprises was examined, and the ability to respond to the needs of lower, middle and senior managers was investigated. In the research from different case study types, the“explanatory case study”was adopted as the method. The sample of the study consists of a sufficient number of personnel who work at the factories of the General Directorate of Tea Enterprises that are active during the campaign periods and use various system programs. As a data collection tool in the study, information systems were evaluated, and semi-structured interviews were applied to determine the adequacy of meeting the needs. The data were analyzed in two different ways, separately and together, as lower, middle and upper management levels. In this context, in the research on the information systems used within the General Directorate of Tea Enterprises; It has been concluded that some of the information systems are at a sufficient level and some of them are not at a sufficient level and need to be developed. In the light of these analyses, suggestions have been put forward to improve and increase the education related to information systems in a way that supports the interaction, training and integration of information systems, to make communication and interaction more effective and to create an integrated system.