Atık beton agregali hafif betonların yüksek sıcaklık etkisinden sonra özellikleri
Properties of lightweight concrete with waste concrete aggregate after high temperature effect
- Tez No: 787096
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERHAT BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, hazır laboratuvardaki basınç dayanımına tabi tutulan 28 günlük beton numunelerin öğütülerek geri dönüşüm işlemleri sonucunda elde edilen geri dönüşüm agregasının (GDA) farklı oranlarda kullanılarak üretilen beton numuneler ile kırmataş agrega (KTA) kullanılarak üretilen beton numunelerin 28 günlük yüksek sıcaklıktan sonra kılcal su emme ve basınç dayanım testlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İnce (0-4 mm) ve iri (4-15 mm) GDA %25, %50, %75 ve %100 oranlarında beton karışımına ikame edilerek beton numuneleri hazırlanmıştır. Bütün gruplar oda sıcaklığında, 100°C , 250°C, 500°C ve 750°C derecede fırınlanarak yüksek sıcaklığa maruz bırakıldıktan sonra kılcal su emme ve basınç/dayanımları test edilmiştir. Bulgular: Beton numunelerinin basınç dayanımı, kılcal su emme oranı belirleme deneylerinin sonuçları karşılaştırıldığında; GDA ikame edilerek elde edilen beton numunelerin deney sonuçları ile referans betonun deney sonuçları arasında farklılıklar gözlemlenmiştir. Sonuç: Bütün oranlarda GDA ve pomza kumu içeren beton numunelerinin basınç dayanımı deneyinde beton sınıfı olarak C 36 sınıfında çıkması sonucunda GDA'ların beton üretiminde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis, it was determined that the concrete samples produced by using different ratios of recycling aggregate (RA) obtained as a result of recycling processes by grinding 28-day concrete samples subjected to compressive strength in the ready laboratory and concrete samples produced using crushed stone aggregate (CSA) after 28 days of high temperature were investigated. It is aimed to compare the suction and compressive strength tests. Method: Concrete samples were prepared by substituting fine (0-4 mm) and coarse (4-15 mm) GDA in the concrete mixture at the ratios of 25%, 50%, 75% and 100%. Capillary water absorption and pressure/strengths were tested after all groups were exposed to high temperature by baking at room temperature at 100℃, 250℃, 500℃ and 750℃ degrees. Findings: When the results of the determination of compressive strength and capillary water absorption rate of concrete samples were compared; Differences were observed between the test results of the concrete samples obtained by substituting RA and the test results of the reference concrete. Results: It is thought that RAs can be used in concrete production as the concrete samples containing RA and pumice sand in all proportions were found in the C 36 class as the concrete class in the compressive strength test.