Farklı tuz içeriğine sahip toprağa ilave edilen organik materyalin toprak fiziksel özelliklerine etkisi
The effect of organic material added to soil with different salt content on soil physical properties
- Tez No: 787101
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN BARİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu araştırma, toprakta tuzlanma üzerine organik gübrenin (çiftlik gübresi) etkisinin toprak özellikleri ile değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Araştırmada, orta bünyeli bir toprağa üç farklı düzeyde NaCl tuz çözeltisi (0, 40 ve 80 mM) ile dört farklı düzeyde organik materyal (0; 2.5; 5.0 ve 7.5 ton/da) ilavesi yapılarak saksılara 2 kg olacak şekilde yerleştirilerek iki farklı sürede (30, 90 gün) inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon periyodu boyunca saksılar ıslanma kuruma sürecine bırakılmış ve her iki sürenin sonunda saksılardan bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde organik madde, toprak reaksiyonu, kütle yoğunluğu, hidrolik iletkenik ve elektriksel iletkenlik ve agregat stabilitesi değerlerine bakılmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre; tuz ve çiftlik gübresi ilave edilen toprakların toprakların organik madde içeriğinin, agregat stabilitesinin, elektriki iletkenliğinin, pH değerinin arttğı kütle yoğunluğu değerinin ise azaldığı belirlenmiştir. Bu durum her iki tuz içeriğinde tuzun olumsuz etkisinin toprakların organik madde içeriğinin artması ile azaldığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler her iki inkübasyon periyodunda benzer bulunmuştur. Sonuç: Toprağa ilave edilen organik kaynaklı materyalin toprak tuz içeriğinin olumsuz etkisini azalttığı ve ıslah yöntemleri ile birlikte toprağın üretim gücünün sürdürülebilir olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the effect of organic manure (farm fertilizer) on soil salinity, soil properties. Method: In the study, three different NaCl saline concentrations (0, 40, and 80 mM) and four different quantities of organic material (0, 2.5, 5.0, and 7.5 tons/da) were applied to soil samples at two separate times (30, 90 days). Incubation of the samples was then allowed to continue. Samples of ruined and unaltered soil were taken from the pots and examined at the conclusion of both periods. Simultaneously, corn plants were planted in the soils that had completed the incubation period, and plant height and weight were determined by harvesting after a 30-day growing period. Findings: It was found that the organic matter content, aggregate stability, electrical conductivity and pH of the soils increased with the addition of manure, and the value of mass density decreased. This situation was similar for both salt contents and both incubation times. Results: It was concluded that the organic parent material added to the soil reduces the negative effects of salinity in the soil.