Dumlu yöresinde (Erzurum) farklı elektriksel iletkenliğe sahip tuzlu-alkali topraklı taban merada bitki örtüsünün bazı özelliklerinin değişimi
Changing of some vegetation properties of rangeland formed on saline-alkaline soils having different electrical conductivity in Dumlu (Erzurum) regions
- Tez No: 299774
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma, Erzurum, Dumlu yöresinde farklı tuz içeriğine sahip topraklarda kuru ot verimi, botanik kompozisyon, toprağı kaplama oranı, ham protein, ADF ve NDF içeriği ile otun ham protein içeriğindeki farklılıkları belirlemek amacıyla 2010 yılında yürütülmüştür. Çalışma sahasında farklı toprak özelliklerine sahip üç lokasyon tespit edilmiştir. Araştırma sahasının II. lokasyonunda kuru ot verimi en yüksek (112.4 kg/da), III. lokasyonda ise en düşük (65.7 kg/da) olarak belirlenmiştir. Botanik kompozisyonda buğdaygillerin oranı II. lokasyonda diğer lokasyonlara göre daha yüksek olmuş, diğer familya bitkilerinin oranı ise I. lokasyonda en yüksek olmuştur. Araştırma sahasının I. ve II. lokasyonlarında baklagillere rastlanmazken III. lokasyonda baklagillerin oranı % 48,8 olarak belirlenmiştir. Araştırma lokasyonlarında otun ham protein oranları sırasıyla % 7.6, 8.5 ve 10.5 olarak belirlenmiştir. Araştırma lokasyonlarından alınan ot örneklerinin ADF ve NDF oranları sırasıyla %44.5, 43.3, 39.3; 67.1, 60.5, 61.7 olarak belirlenmiştir. Kuru otta P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu ve Mn içeriği I. lokasyonda en yüksek, Zn içeriği ise III. lokasyonda en yüksek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine dry matter, canopy coverage, botanical composition, crude protein, ADF, NDF and mineral content of forage on naturel vegetations with different saline-alkaline characteristic in 2010 year, in Dumlu region, Erzurum. Three locations, having different soil properties was determined in study area. The highest dry matter yield (112.4 kg/da) was determined in location II of study area, the lowest (65.7 kg/da) was in location III. The ratio of grasses was the higher in location II than that of the other locations, the highest other families were in location I. In location I and II legumes ratios was not identified, it was 48.8% in location III. In study locations crude protein contents of dry matter were 7.6, 8.5 and 10.5, respectively. ADF and NDF contents were determined as 44.5, 43.3, 39.3; 67.1, 60.5, 61.7%, respectively. P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu and Mn contents of dry matter was the highest in location I, Zn content was the highest in location III.