Titanium diboride (TiB2) reinforced silver (Ag) based nanocomposite coatings by electrodeposition method
Elektrodepozisyon yöntemi ile titanyum diborür (TiB2) takviyeli gümüş (Ag) esaslı nanokompozit kaplamaları
  1. Tez No: 787103
  2. Yazar: DİLA COŞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gümüş, mükemmel elektriksel ve ısıl iletkenlik özelliklerinden dolayı elektrik endüstrisinde en çok kullanılan malzemelerden biridir ve sıklıkla elektrik kontak malzemesi olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, gümüşün düşük mekanik mukavemeti, araştırmacıları farklı elektrik kontak malzemeleri üretmeye sevk etmiştir. Farklı bir malzemeyi gümüşe takviye ederek (ikinci bir faz ekleyerek) birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada titanyum diborür takviyeli gümüş esaslı nanokompozit kaplamaları, daha uzun servis ömürlü, ekonomik, daha güvenli, çevre dostu ve en önemlisi iyi kontak performanslı yeni nesil kontak malzemesi elde etmek için üretilmiştir. Titanyum diborür, yüksek sertlik, yüksek ergime sıcaklığı, düşük yoğunluk, düşük elektriksel direnci, iyi termal iletkenlik gibi mükemmel özellikleriyle elektrik kontakları için gelecek vaat eden bir malzemedir. Bu çalışmada, takviyesiz gümüş ve titanyum diborür takviyeli gümüş esaslı nanokompozit kaplamaları bakır yüzeyler üzerinde doğru akım, puls akımı ve puls ters akımı yöntemleri kullanılarak elektrodepozisyon tekniği ile üretilmiştir. İlk olarak, nanokompozit kaplamaları elektrolite 0,5, 1,0, 2,0 ve 4,0 gram/litre titanyum diborür ilave edilerek üretilmiş, gümüş matrisinde farklı miktarlarda takviyenin etkileri analiz edilmiştir. 1,0 gram/litre titanyum diborür takviyeli gümüş esaslı nanokompozit kaplamaları ayrıca doğru akım, darbe akımı ve darbe ters akımı yöntemleri kullanılarak üretilmiştir. Tüm kaplamalar Taramalı Elektron Mikroskobu, Enerji Dağılımlı Spektroskopi, X-ışını Kırınım Analizi, Vickers Mikrosertlik Testi, Elektriksel Direnç Ölçümleri, Kesitsel Analiz, Elektrik Kontak Performansı Testi ve Korozyon Direnci Testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Silver is one of the most used materials in electrical industry due to its excellent electrical and thermal conductivity properties and it is frequently used as electrical contact material. However, silver's low mechanical strength has prompted researchers to produce different electrical contact materials. Many studies have been carried out by reinforcing a different material into silver (adding a second phase). In this study, titanium diboride reinforced silver based nanocomposite coatings are produced in order to obtain a new generation contact material with longer service life, economical, safer, environmentally friendly and most importantly, good contact performance. Titanium diboride is a promising material for electrical contacts with its excellent features such as high hardness, high melting temperature, low density, low electrical resistivity, good thermal conductivity. In this study, unreinforced silver and titanium diboride reinforced silver based nanocomposite coatings produced by electrodeposition technique with using direct current, pulse current and pulse reverse current methods on copper substrates. Firstly, nanocomposite coatings were produced with the addition of 0.5, 1.0, 2.0 and 4.0 gram/Liter titanium diboride into electrolyte and effects of reinforcement with different amounts in silver matrix were analyzed. 1.0 gram/Liter titanium diboride reinforced silver based nanocomposite coatings were also produced with using direct current, pulse current and pulse current methods. All coatings were analyzed by Scanning Electron Microscope, Energy Dispersive Spectroscopy, X-ray Diffraction Analysis, Vickers Microhardness Test, Electrical Resistivity Measurements, Cross-Sectional Analysis, Electrical Contact Performance Test and Corrosion Resistance Tests.