Titanyum diborür katkılı sıcak preslenmiş bor karbür-silisyum karbür kompozitlerinin özelliklerinin incelenmesi
An investigation on the properties of titanium diboride reinforced hot pressed boron carbide-silicon carbide composites
- Tez No: 255141
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ADDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada titanyum diborür katkısının sıcak preslenmiş bor karbür-silisyum karbür kompozitlerinin sertliği, kırılma mukavemeti ve yoğunluğu üzerine etkileri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar titanyum diborür katkısı yapılmamış bor karbür-silisyum karbür kompozitleriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar titanyum diborür takviyensinin sıcak preslenmiş bor karbür-silisyum karbür kompozitlerinin kırılma mukavemetlerini geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca titanyum diborür partikül boyutu ve miktarının etkisinin kompozit malzeme içerisindeki hacimce bor karbür/silisyum karbür oranına bağlı olduğu görülmüştür. En yüksek ortalama kırılma mukavemeti 281,5±56,68 MPa ile hacimce %4 öğütülmüş TiB2 katkılı, 70/30 B4C/SiC oranına sahip kompozit malzemelerde ölçülmüştür. En yüksek ortalama sertlik değeri 2211,80±168,17 Hv ile hacimce %4 öğütülmüş TiB2 katkılı 80/20 B4C/SiC oranına sahip kompozit malzemelerde ölçülürken, en yüksek ortalama rölatif yoğunluk olan %93,55, TiB2 katkısız hacimce 80/20 B4C/SiC oranına sahip kompozit malzemelerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effect of titanium diboride addition on the hardness, fracture strength and density of hot pressed boron carbide-silicon carbide composites are studied and also the results are compared with the hot pressed boron carbide-silicon carbide composites without titanium diboride addition. The results have showed that the titanium diboride reinforcement improves the fracture strength of hot pressed boron carbide-silicon carbide composites. It is seen that the effect of the particle size and the effect of the amount of titanium diboride has changed according to the boron carbide/silicon carbide ratio by volume in the composite material. The highest mean fracture strength, 281,5±56,68 MPa is taken from the 4 vol. % grinded TiB2 reinforced composite which has a 70/30 B4C/SiC ratio by volume. The highest mean hardness is taken from the 4 vol. % grinded TiB2 reinforced composite with the 80/20 B4C/SiC ratio by volume, which is 2211,80±168,17 Hv and the highest mean relative density is measured as 93,55% from the B4C/SiC composite that has a ratio of 80/20 by volume without TiB2 reinforcement.