Hırslı kurumlar: Ordu ve asker aileleri
Greedy institutions: Army and military families
  1. Tez No: 787131
  2. Yazar: ŞÜKRÜ UMUT CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez ordu yaşamına ait zorlukları ve bu zorlukların asker aileleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Askerlerin yaralanma veya ölüm riski, sık taşınmalar, garnizon dışı görevlerden dolayı ayrılıklar ve yabancı bir ülkede yaşama asker ailelerinin başa çıkmak zorunda kaldığı zorluklardır. Araştırma Türk ordusunda kara, deniz ve hava kuvvetlerine mensup 316 subay, astsubay ve uzman erbaşın eşleri ile yapılmıştır. Çalışmada kadınlar, eşleri garnizon dışına görevlendirilen ve görevlendirilmeyen olarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular eşi garnizon dışına görevlendirilen ve görevlendirilmeyen grupların somatik belirtilerinin benzer olduğunu göstermiştir. Ancak iki grubun anksiyete ve depresyon belirtileri arasında fark ortaya çıkmıştır. Analize göre, garnizon dışı görevlerin asker eşlerinin ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır. Evlilik memnuniyeti düzeyi ise eşi garnizon dışına görevlendirilenlerin görevlendirilmeyenlere kıyasla düşük çıkmıştır. Ordular asker ailelerine yönelik strateji geliştirmek için araştırmalara devam etmesi gerekmektedir çünkü bu stratejiler lider personelin astlarını motive etmesine ve vazifenin yerine getirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on examining military lifestyle demands and their impacts on the military families. Risk of soldier injury or death, frequent relocations, separations due to the deployment and living in foreign country are the demands military families must cope. Research was conducted on 316 spouses of the Turkish land, naval and air forces' soldiers. In this research, the spouses are divided into two groups: spouses of deployed and nondeployed soldiers. The empirical findings suggest that, somatic symptoms in spouses of deployed and nondeployed soldiers are alike. However, there are diffirence between anxiety and depressive symptoms of the two groups. According to analysis, deployment have an adverse impact on the psycological well-being of the spouses. As for marital satisfaction, the spouses whose partners were deployed have lower satisfaction in comparison with the spouses of the nondeployed soldiers. The armies need to continue the researches in order to develop strategies for the military families, because these strategies will help the leaders to motivate their soldiers and make accomplish the mission.