Çin sosyal medyasında Türkiye imajı: 2020-2021 döneminde 'Weibo' üzerinde bir araştırma
The image of Turkey on Chinese social media: A research on Weibo between 2020-2021
- Tez No: 799807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNDÜZ KALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birleşmiş Milletler'in daimi üyesi ve Türkiye'nin en büyük ikinci ithalat kaynağı ve 15. büyük ihracat pazarı olan Çin, Türkiye ile yakından ilişkilidir. Türkiye ve Çin birçok alanda işbirliği yaptı. Ancak Çin ile Türkiye arasında uzun yıllardır büyük bir ticaret açığı varmış. Bu nedenle, Çinlilerin Türkiye'yi nasıl gördüğü ve Türkiye'nin Çin'de nasıl bir imaj sunduğu, Türk devlet kurumları ve şirketleri Çin halkını ve Çin pazarını daha iyi anlamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, kategori yapısının oluşturulmasıyla, 2020 ve 2021'de Türkiye ile ilgili Weibo gönderilerinin örneklemi alınmış ve Weibo içeriği, blogcu türü, tutum eğilimi gibi bilgiler toplanmış ve düzenlenmiştir. Aynı zamanda, çerçeveleme teorisi ve içerik analizi araştırma yöntemleri kullanılarak, Weibo gönderilerin çerçevelerini sınıflandırmış ve sosyal medyadaki Türkiye imajını incelenmiştir. Sonunda, toplam 4427 geçerli araştırma numune seçilmiş ve numuneler üzerinde sırasıyla genel analiz, karşılaştırmalı analiz ve çapraz analiz gerçekleştirilmiştir. Özetle, bu çalışma şu sonuçlara varmıştır: Türkiye'nin siyasi imajının askeri gücünün iyi olduğunu ancak sık sık dışarıya askeri müdahalelerde bulunarak hırslı olduğunu göstermektedir; ayrıca Türkiye'nin dış politikası çok değişkendir, diplomatik ilişkiler çok yönlüdür ve diplomatik duruş serttir. Türkiye'nin ekonomik imajı Çin ile aktif ekonomik ve ticari faaliyetlerde bulunmasına rağmen, ticaret açığı oldukça büyüktür; Türkiye'nin para birimi sürekli değer kaybetmekte ve ekonomik görünüm pek de iyimser değildir; Türkiye'de ürün çeşitliliği zengindir ve ürün kullanımı memnuniyet vericidir. Türkiye'nin kültürel imajı romantik ve tarihi bir turistik destinasyon olarak temsil edilmekte; Türk mutfağı denemeye değerdir; Türk film ve dizileri Çinliler tarafından çekici bulunsa da, etkisi sınırlıdır. Aynı zamanda bu çalışma, Türkiye'nin Çin sosyal medyasındaki ülke imajının, Çin sosyal medya kullanıcılarının“Egosantrizm”den ayrılamaz olduğuna inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a permanent member of the United Nations and the second-largest Turkish export market after Russia and the largest source of Turkish imports, China has built favorable economic ties with Turkey leading to various cooperations in many fields, however, there has been a large trade deficit between China and Turkey for many years. Therefore, how Chinese people see Turkey and what kind of image Turkey presents in China is of utmost importance to the Turkish government, agencies, and enterprises to further understand the Chinese mindsets and the Chinese market. This article samples Turkey-related Weibo in 2020 and 2021 to collect and sort out the information on Weibo content, blogger types, attitudes, etc. At the same time, frame theory and content analysis were used to classify Weibo's frames and explore the image of Turkey on this social media. Finally, after selecting a total of 4427 valid samples, overall analysis, comparative analysis, and cross-analysis were carried out. In the end, this study concludes that Turkish political image is a reflection of its vast military strength, but its frequent foreign military interventions are overweeningly ambitious; the foreign policy is changeable, the diplomatic relations are multi-dimensional, and the diplomatic stance is tough. Moreover, Turkey's economic image in Chinese social media is intertwined with vibrant Turkish economic and trade activities with China, but the trade deficit is relatively large; Turkey's currency keeps depreciating, and its economic outlook is not optimistic; Turkey has a vast variety of high-quality goods. Turkey's cultural aspect is depicted as a romantic and historical tourist destination; Turkish cuisine is worth trying; Turkish films and TV dramas are attractive to Chinese people, but their influence in China is limited. At the same time, this study believes that the national image of Turkey in Chinese social media is inseparable from the“egocentrism”of Chinese social media users.