Machining parameters and distortion analyses in end milling of AA2050 and AA7050
AA2050 ve AA7050'nin parmak frezelemede işleme parametreleri ve çarpılma analizleri
- Tez No: 787188
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK, PROF. DR. ZAFER EVİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada; talaşlı imalatta çarpılmayı doğrudan etkileyen ilerleme hızı, iş mili hızı ve radyal kesme derinliği, AA2050 ve AA7050 malzemeleri için çekiç testi ve Box-Behnken deneysel tasarım yöntemi kullanılarak bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneysel tasarım çalışmalarından elde edilen uygun değer kesme parametrelerine dayalı olarak, malzemeler bir freze merkezinde karbür parmak freze kullanılarak işlenmiştir. Optimum parametrelere bağlı olarak, seri üretim terminolojisi için kesme hızı, talaş kaldırma oranı ve harcanan süre hesaplanmıştır. Ayrıca uygun değer parametreler ile işlenen parçalarda; diklik, paralellik ve düzlük gibi geometrik ölçülendirme ve tolerans verileri incelenmiş, iş parçası üzerindeki çarpılma değerleri tespit edilmiştir. Diklikte, paralellikte ve düzlemsellikte elde edilen sonuçlar havacılık sanayide kullanıma elverişliliği gözlemlenmiştir. Elde edilen uygun değer kesme parametreleri ile AA2050 üzerinde AA7050'ye göre daha fazla çarpılma gözlemlenmiştir. Çarpılma analizine bağlı olarak, elde edilen uygun değer kesme parametreleri kullanılarak iş parçaları üzerinde iyileşme gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study; feed rate, spindle speed, and radial depth of cut which directly affect the machining distortion, were studied by the usage of tap test and the Box-Behnken experimental design method for AA2050 and AA7050. Based on the optimum cutting parameters obtained from the experimental design studies, materials were machined in a milling center with using a carbide end mill. Depending on the optimum parameters, cutting speed, material removal rate, and spending time were calculated for mass production terminology. Also, with the optimum parameters, on the machined parts; geometric dimensioning and tolerance data such as perpendicularity, parallelism and flatness were examined, the distortion values of the workpiece were obtained. The obtaining results were tested to be usable in the aerospace industry, with geometric distortion values such as perpendicularity, parallelism, and flatness. With the optimum cutting parameters obtained, more distortion was observed in AA2050 more than AA7050. Based on the distortion analysis, improvements have been observed on the workpieces by using optimum cutting parameters which are compared with generally using cutting parameters.