Modeling and analysis of distortion in milling of aerospace parts
Havacılık ve uzay parçalarının frezelenmesinde distorsiyonun modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 836721
  2. Yazar: WASEEM AKHTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL LAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Hassas işlenmiş parçaların çarpılması, havacılık endüstrisinde sürekli bir sorundur. Especially in the case of large, thin-walled machined structural components, post-machining deformations cause billions of dollars in losses to the aerospace industry. Çarpılmaların kontrolü, bu parçaların kalitesini ve sürecin verimliliğini sağlamak için çok önemlidir. Üretim işleminin etkili kontrolü, işleme sonrasında iş parçasındaki çarpılmayı tahmin etmek için verimli modeller ve simülasyon teknikleri gerektirir. İşleme sırasında oluşan çok yüksek kesme kuvveti ve sıcaklık yükleri, iş parçasını çeşitli şekillerde etkiler. Bu kesme yükleri, iş parçasının ve takımın malzemesinin kesme parametreleri ve özellikleri ile doğrudan ilişkilidir. Ayrıca, iş parçası malzemesinin ilk gerilim durumu da bozulma davranışını belirler. Tüm bu faktörlerin doğru bir şekilde modellenmesi, iş parçasının bozulmasının kesin olarak tahmin edilmesi için çok önemlidir. Frezeleme, havacılık parçalarının işlenmesi için çok önemli bir süreçtir. Bu tezde, sürecin çeşitli yönlerinin verimli bir şekilde tahmin edilmesi için freze işleminin modellenmesi gerçekleştirilmiştir. İş parçasının kesme sıcaklığını tahmin etmek için yeni bir analitik algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritma, kesici takımın devrede olmadığı zamanlarda iş parçasının sıcaklığındaki düşüşü usulüne uygun olarak dahil ederek iş parçası sıcaklığının doğru hesaplanmasına olanak tanır. Bu tezin bir başka yeni katkısı, ince duvarlı iş parçalarının işlenmesindeki çarpılmaları tahmin etmek için hibrit bir FEM-analitik modeli geliştirmektir. Model, kesme yüklerinin etkisinin yanı sıra malzemenin başlangıçtaki toplu artık gerilmelerini de göz önünde bulundurur. Malzemenin başlangıç gerilmeleri, çatlak uyumu yöntemi kullanılarak ölçülürken, talaşlı imalattan kaynaklanan yükler analitik olarak hesaplanır. Bu yükleri bir FEM modeline dahil etmek için yeni bir strateji tasarlanmıştır. Önerilen modellerin sonuçları talaşlı üretim deneyleri ile doğrulanmıştır. Bu tezin bir diğer katkısı, düşük maliyetli bir kızılötesi sensör kullanarak işleme sürecinin izlenmesi için yeni bir yöntemin geliştirilmesidir. İşleme sürecinin üç kritik yönü yani takım aşınması, tırlama ve iş parçası deformasyonları, tek bir kızılötesi sensör kullanılarak tespit edilir. Sensörden toplanan verileri analiz etmek için zaman ve frekans alanlarında farklı sinyal işleme teknikleri uygulanmaktadır. Önerilen yöntemin sonuçları talaşlı imalat deneyleri yapılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of distortion of parts manufactured by machining is a long-standing problem in the aerospace industry. Especially in the case of large, thin-walled machined structural components, post-machining distortions result in a loss worth billions of dollars to the aerospace industry. Control of distortions is, therefore, very critical to ensure the conformity of these parts and the efficiency of the process. Effective control of the process necessitates efficient models and simulation techniques for predicting distortion of the workpiece after machining. Very high cutting force and temperature loads generated during machining affect the workpiece in several ways. These cutting loads are dictated by the parameters of machining and the material characteristics of the cutting tool and the workpiece. Moreover, the initial stress of the blank also dictates the distortion behavior. Accurate modeling of all these factors is crucial to the precise prediction of distortion of the workpiece. Milling is a very important process for the machining of aerospace parts. In this thesis, modeling of the milling process is carried out for efficient prediction of various aspects of the process. A novel analytical algorithm is proposed to predict the cutting temperature of the workpiece. The proposed algorithm allows accurate calculation of the workpiece temperature by duly incorporating the drop in temperature of the workpiece during the non-engagement periods of the cutting tool. Another novel contribution of this thesis is developing a hybrid FEM-analytical model for predicting distortions of machined thin-walled parts. The model considers loads due to cutting as well as the effect of the initial bulk residual stresses of the material. The measurement of the initial stresses of the material is carried out by the crack compliance method, whereas machining-induced loads are calculated analytically. A novel strategy is devised to incorporate these loads in a FEM model. The results of the proposed models are validated with machining experiments. Another contribution of this thesis is the development of a novel method for monitoring of the machining process using a low-cost infrared sensor. Three critical aspects of the machining process, i.e., tool wear, chatter, and workpiece deformations, are detected using a single infrared sensor. Different signal processing techniques are applied in time and frequency domains to analyze the data collected from the sensor. The results of the proposed method are verified by carrying out machining experiments.