Muğla yöresi (Menteşe,Ula,Yatağan,Kavaklıdere) akrep (scorpiones) faunası
Muğla region (Menteşe, Ula,Yatağan,Kavaklıdere) scorpio (scorpiones) fauna
- Tez No: 787190
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Muğla ilinde (Menteşe, Kavaklıdere, Yatağan ve Ula) bulunan akrep türlerinin araştırılıp, mevcut türlerin belirlenip Türkiye akrep faunasına katkı sağlaması amacıyla yapılmıştır. Çalışma 2019-2022 yılları arasında 4 ilçeden 11 farklı istasyonda yapılmıştır. Toplanan örnekler morfolojik karakterler açısından değerlendirilmiş, istatistiksel analizlerle sonuçlar elde edilmiş ve tür tespitleri yapılmıştır. Çalışma sonunda 4 ilçeden 3 familyaya ait 4 tür (Buthidae familyasından Aegaeobuthus gibbosus, Iuridae familyasından Protoiurus kraepelini, Neocalchas gruberi ve Euscorpidae familyasından Euscorpiusarikani) tespit edilmiştir. Neocalchas gruberi ve Euscorpius arikani çalışma bölgesinden ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order tocontribute to the scorpion fauna of Türkiye by investigating the scorpion species found in the province of Muğla (Menteşe, Kavaklıdere, Yatağan and Ula) determining the existing species. The study was carried out in 11 different stations from 4 districts between 2019- 2022. The colected samples were evaluated in terms of morphological characters, results were obtained with statistical analyzes and species were determined. At the of the study 4 species belonging to 3 families from 4 districts( Aegaeobuthus gibbosus from Buthidae family, Protoiurus kraepelini from Iuridae family, Neocalchas gruberi and Euscorpius arikani from Euscorpidae family) were identified. Neocalchas gruberi and Euscorpius arikani first record from study area.