Muhammed B. Abdulaziz Vücûdî'nin Er-Ruh risalesi tercümesi (metin-inceleme-dizin)
Muhammed b. Abdülaziz Vücûdî's translation of the book 'Er-Ruh' (text-examination-index)
- Tez No: 787221
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bütün semavî dinlerde olduğu gibi İslam dininde de ruh kavramı hakkında yıllardır hep sorgu hâlinde olmuş ve bu kavram üzerinde araştırmalar yapmıştır. Ruh ve ruhun mahiyetini ilk araştıranlardan olan Müslüman Arap bilgini İbn Kayyim El Cevziyye'nin Er-Ruh Risalesi bu alanda en önemli eserlerdendir. Eser, Osmanlı divan şairi, tarihçi, edebiyatçı ve mütercimi Muhammed b. Abdülaziz Vücûdî (?- ö. 1021/1612) tarafından tahminen 16. yüzyılın sonlarında veya 17. yüzyılın başlarında İstanbul'da tercüme edilmiştir. Vücudi, Osmanlı Türkçesi sahasında divan şairi lakabıyla anılmasına karşın eserleri üzerinde dil incelemesi yapılmamıştır. Bu çalışma, doküman incelemesi esasına dayalı olarak hazırlanmış ve eşzamanlı dilbilgisi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada Muhammed b. Abdülaziz Vücudi'nin Er-Ruh tercümesinin çeviriyazılı metni oluşturulmuş, metin üzerinde yazım bilgisi, ses bilgisi, şekil bilgisi incelemesi yapılmış ve eserin dizini hazırlanmıştır. Böylece 16. yy. Türkçesi üzerine yapılan dil araştırmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Eserin Eski Anadolu Türkçesinin Osmanlı Türkçesine döndüğü bir dönemde yazılmış olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yapılan çalışmanın Türk dili araştırmalarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As in all monotheistic religions, it has always been in question about the concept of soul (spirit) in Islam for years and has done research on this concept. The Book Er-Ruh Treatise of Ibn Qayyim El Cevziyya, a Muslim Arab scholar who was one of the first to investigate the spirit and its nature, is one of the most important works in this field. The work was translated by the Ottoman Divan poet, historian, literati and translator Muhammed ibn Abdulaziz Vücûdî in Istanbul, presumably in the late 16th or early 17th century, and surely before he died. Although Vücûdî is known as a divan poet in the field of Ottoman Turkish, no linguistic analysis has been done on his works until today. This study was prepared on the basis of document review and synchronic linguistics method was used. In this study, Muhammad b. Abdülaziz Vücûdî's translation of the book Er-Ruh has been studied. The text was transcriptioned, and spelling, phonetic and morphological analyzes were made on the text and the index of the work was prepared. Thus, it is aimed to contribute to the sixteenth century Turkish language studies. Considering that the book Er-Ruh was written in a period when Old Anatolian Turkish was transformed into Ottoman Turkish, it is thought that the study will contribute to Turkish language research.