Eşen-1 HRS baraj gölü (Seydikemer-Muğla) yetiştiricilik taşıma kapasitesi belirlenmesi
Determination of the aquaculture carrying capacity of Eşen-1 HES dam lake (Seydikemer-Muğla)
- Tez No: 787222
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Eşen-1 HES barajı Muğla ilinde iç sularda ağ kafes yetiştiriciliği aktif olarak devam eden önemli bir tesis özelliği taşımaktadır. Bir üretim döneminde yapılan gökkuşağı alabalığı üretiminin bir üretim döneminde ne kadar olduğu ve çevresel etkileri sürdürülebilir yetiştiricilik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, 1 Aralık 2019-30 Haziran 2020 tarihleri arasında Eşen-1 HES Baraj Gölünde ağ kafeslerde yapılan gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinin taşıma kapasitesinin azot ve fosfora bağlı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, üretimin yapıldığı Eşen-1 HES baraj gölünde üretim dönemi boyunca meydana gelen yem kaynaklı etkilerin ortaya konulması, belirlenen 6 farklı istasyonda gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinin su kalitesi, sediment kalitesi üzerine etkileri, balığın yemden ne kadar yararlandığı ve sindirebildiği, balık etinde ve balık dışkısı kısmında kalan azot ve fosfor miktarının saptanması hedeflenmiştir. Örnekleme ve ölçümler 6 istasyondan, su örneklemeleri ise bu istasyonların 3 farklı derinlik düzeyinden yapılmış, su ve sediment örnekleri titrimetrik ve spektrofotometrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Su ve sediment örneklerinin statistiksel analizleri genelleştirilmiş lineer model kullanılarak istatistik paket programı SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Bu analizlerde çalışma 3 faktörlü (istasyon, derinlik ve dönemsel) olarak incelenmiş, model katsayıları yorumlanmıştır. Örneklemeler 2019 Aralık, 2020 Şubat, 2020 Nisan, 2020 Temmuz ve 2020 Kasım aylarında yapılmıştır. Şu Bu bağlamda, su sıcaklığı ortalama 11,035,77 C; pH ortalama değerleri 8,260,40; çözünmüş oksijen değerleri 10,73,02 mg/L; ortalama derinlik 8,533,18 m; turbidite 1,260,61 m; nitrit 0,0070,005 mg/L; nitrat 0,270,25 mg/L; amonyum azotu 0,690,84 mg/L; toplam azot 0,910,61 mg/L; toplam fosfor 0,070,08 mg/L; ortofosfat 0,0170,01 mg/L; klorofil-a 1,271,15 mg/m3; trix indeksi 1,650,69; sedimentte azot miktarı %0,250,12; sedimentte fosfor miktarı %0,120,11 olarak bulunmuştur. Sindirilebilirlik oranı kış ve bahar dönemleri arasında istatistiksel olarak fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Toplam üretim 350 ton olarak gerçekleşmiş, yem değerlendirme oranı 1,1 olarak hesaplanmıştır. Göl suyu yenilenme oranı üretim dönemi boyunca 16,14 olarak bulunmuştur. Taşıma kapasitesi ise aktif üretim dönemi değerlerine göre 1184 ton (hali hazırda yapılan üretimin yaklaşık 3 katı) olarak belirlenmiştir. Her dönem kontrollü olacak şekilde ve kafeslerin rotasyonlu kullanılması kaydıyla üretimin arttırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Mugla province, where net cage farming is still in practiced inland lakes, the Eşen 1 Hydroelectric Power Plant (HEPP) dam is a significant asset. In terms of sustainable aquaculture, the amount of rainbow trout produced in one production period and its environmental implications are critical. This research was conducted between 1 December 2019- 30 June 2020, with the goal of determining the carrying capacity of rainbow trout in net cages in Eşen 1 HEPP Dam Lake based on nitrogen and phosphorus, and other revealing feed-related effects during the production period in the Eşen 1 HEPP dam lake. In six different stations, researchers wanted to see how rainbow trout aquaculture affected water and sediment quality, how much the fish benefited/digested from the meal, and how much nitrogen and phosphorus remained in the fish meat and feces. Sampling was done in 2019 December, 2020 February, 2020 April, 2020 July and 2020 November. Water samples were collected from three different depth levels of these stations, and water and sediment samples were analysed by using titritmetric and spectrophometric methods. Water and sediment samples statistical analyses were made with the statistical package program SPSS 22.0 using the generalized linear model. The study was examined with three factors (station, depth, and periodical) in these analyses, and the model correlations were interpreted. In this respect, the water temperature averages 11,035,77 C; pH average values 8,260,40, dissolved oxygen values 10,73,02 mg/L; turbidity 1,260,61 m; nitrite 0,270,25 mg/L; ammonium nitrogen 0,690,84 mg/L; total nitrogen 0,910,61 mg/L; total phosphorus 0,070,08 mg/L; orthophosphate 0,0170,01 mg/L; chlorophyll-a 1,271,15 mg/m3; trix index 1,650,69; nitrogen in the sediment 0,250,12%; phosphorus in the sediment was found 0,120,11%. No difference determined between winter and spring seasons by means of digestibility rate. Total production was 350 tons, and the feed conversion ratio was calculated as 1,1. The lake's regeneration rate was 16.14. The carrying capacity was calculated to be 1184 tons based on the values of the active production period approximately three times the current production. It has been determined that production can be increased if each period is controlled and cages are rotated.