Öğretmenlerin örgütsel bağlılığı, iş doyumu ve hizmetkar liderlik
Teachers' organizational commitment, job satisfaction and servant leadership
  1. Tez No: 787266
  2. Yazar: YUNUS EMRE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranış düzeyleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık ve iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın yöntemi, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu; Sakarya ilinde, ilköğretim düzeyindeki okullarda, 2021-2022 eğitim öğretim yılında görev yapmakta olan 504 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama kısmında;“Kişisel Bilgiler Anketi”,“Okul Müdürlerinin Hizmetkar Liderlik Davranışları Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Normallik testi sonucunda, çarpıklık ve basıklık değerlerine göre verilerin normal dağılım gösterdikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda; okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları ve iş doyumları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Hizmetkar liderlik ile örgütsel bağlılık ve iş doyumu alt boyutları arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Örgütsel bağlılık alt boyutlarından devam bağlılığı alt boyutu ile diğer alt boyutlar arasındaki ilişkinin negatif yönlü olduğu, diğer tüm alt boyutların birbirleriyle olan ilişkisinin pozitif yönlü olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Hizmetkar liderlik davranış düzeylerinin branş değişkenine göre farklılaştığı, örgütsel bağlılık düzeylerinin mesleki kıdem ve branş değişkenlerine göre farklılaştığı ve iş doyumu düzeylerinin cinsiyet ve branş değişkenlerine göre farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between school principals' servant leadership behavior levels and teachers' organizational commitment and job satisfaction levels. For this purpose, the method of the research was determined as the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group of the research; it consists of 504 teachers working in primary schools in the province of Sakarya in the 2021-2022 academic year. In the data collection part of the research;“Personal Information Questionnaire”,“School Principals Servant Leadership Behaviors Scale”,“Organizational Commitment Scale”and“Job Satisfaction Scale”were used. SPSS 23.0 statistical package program was used in the analysis of the data. As a result of the normality test, it was found that the data showed normal distribution according to the skewness and kurtosis values. As a result of the research; a positive and significant relationship was found between school principals' servant leadership behaviors and teachers' organizational commitment and job satisfaction. Significant relationships were also found between servant leadership and organizational commitment and job satisfaction sub-dimensions. It was found that the relationship between the continuance commitment sub-dimension, which is one of the organizational commitment sub-dimensions, and other sub-dimensions is negative, and the relationship between all other sub-dimensions is positive. It was concluded that servant leadership behavior levels differed according to the branch variable, organizational commitment levels differed according to professional seniority and branch variables and job satisfaction levels differed according to gender and branch variables.