Üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin mesleki profesyonellikleri ile iş memnuniyetleri arasındaki ilişki
The relationship between professionalism and job satisfaction of librarians working in university libraries
- Tez No: 961189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite kütüphanecileri arasında mesleki profesyonellik ile iş memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Günümüz bilgi toplumunda kütüphanecilik mesleği, sadece bilgiye erişim sağlayan değil, aynı zamanda bilgi okuryazarlığını destekleyen ve teknoloji ile bütünleşik hizmetler sunan önemli bir meslek alanı olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda mesleki profesyonellik, etik ilkelere bağlılık, mesleki sorumluluk bilinci, alanda uzmanlaşma ve sürekli mesleki gelişime açıklık gibi unsurları içermektedir. İş memnuniyeti ise bireylerin işlerinden duydukları memnuniyet düzeyini ifade etmektedir. Çalışanların motivasyonu, performansı ve örgütsel bağlılığı üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Betimleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, birincil verilerin elde edilmesinde anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formunun hazırlanmasında, geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış ölçekler olan“Minnesota İş Memnuniyeti Ölçeği”nin (Weiss ve diğerleri, 1967), 20 maddelik kısa formundan ve Yılmaz ve Altınkurt (2014) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'daki devlet ve vakıf üniversiteleri kütüphanelerinde çalışan profesyonel kütüphaneciler oluşturmaktadır. Online ve yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda, 140 geçerli anket formu elde edilmiştir. Verilerin analizinde, SPSS 22 programı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, normallik testi, keşfedici faktör analizi,“Cronbach Alpha”güvenilirlik analizi, tanımsal istatistik analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, sosyo-demografik özelliklerle iş memnuniyeti ve mesleki profesyonellik arasındaki farklılıkları test etmek için T-Testi ve ANOVA Testi uygulanmıştır. Mesleki profesyonellik ve iş memnuniyeti arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, mesleki profesyonellik ve iş memnuniyeti arasında anlamlı, pozitif yönlü bir ilişkinin varlığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between occupational professionalism and job satisfaction among university librarians. In today's information society, librarianship is an important profession that provides access to information, supports information literacy, and offers technology-integrated services. In this context, occupational professionalism involves a commitment to ethical principles and an awareness of professional responsibility. It also involves specialising in a field and being open to ongoing professional development. Job satisfaction is defined as the level of satisfaction that individuals feel in their jobs. This has a significant impact on their motivation, performance and organisational commitment. The study was carried out using the descriptive method and the survey method was employed to collect primary data. The 20-item short forms of the“Minnesota Job Satisfaction Scale”(Weiss ve diğerleri, 1967) and the“Teachers' Occupational Professionalism Scale”, developed by Yılmaz and Altınkurt (2014) and proven to be valid and reliable, were used to prepare the questionnaire form. The study population consisted of professional librarians working in state and foundation university libraries in Ankara. A total of 140 valid survey forms were obtained through an online and face-to-face survey. The SPSS 22 programme was used to analyse the data. The study involved performing a normality test, exploratory factor analysis, a“Cronbach Alpha”reliability analysis and descriptive statistical analyses. Additionally, T-tests and ANOVA tests were applied to test for differences in job satisfaction and occupational professionalism according to socio-demographic characteristics. Pearson's correlation analysis was performed to determine the relationship between occupational professionalism and job satisfaction. The research revealed a significant positive correlation between occupational professionalism and job satisfaction.