Hemodiyaliz hastalarının arteriovenöz fistül durumlarının ve öz bakımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of arteriovenous fistula and self care of hemodialysis patients
- Tez No: 787304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz hastalarının arteriovenöz fistül durumlarının ve öz bakımlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evreni Ağrı ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde fistül ile hemodiyaliz tedavisi alan 85 hasta olup örneklemde evrenin tamamına ulaşılmıştır. Araştırma 21.06.2021-28.07.2021 tarihleri arasında Hasta Tanıtım Formu, Hemodiyaliz Tedavisi Alan Hastalarda Arteriyovenöz Fistül Değerlendirme Ölçeği, Arteriyovenöz Fistüle İlişkin Öz Bakım Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılarak yürütülmüştür. Veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerinin normal dağılıma uygunluğunu değerlendirmek için Kolmogorow-Smirnov testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı veriler sayı yüzdelik hesaplamaları, One way Anova, bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate the arteriovenous fistula status and self-care of hemodialysis patients. The population of the study consisted of 85 patients who received hemodialysis treatment with fistula in a training and research hospital in the province of Ağrı, and the entire population was reached in the sample. The study was conducted between 21.06.2021 and 28.07.2021 by using the Patient Information Form, the Arteriovenous Fistula Evaluation Scale in Patients Receiving Hemodialysis Treatment, and the Arteriovenous Fistula-Related Self-Care Behaviors Evaluation Scale. The data were analyzed using the SPSS 24.0 program. Kolmogorow-Smirnov test was used to evaluate the suitability of the data for normal distribution. In the analysis of the data, descriptive data number percentage calculations, One way Anova, independent groups t test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation analysis were used. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level.