Siyasi propaganda aracı olarak dijital savaş oyunları: Militarizm üzerinden bir değerlendirme
Digital war games as a tool of political propaganda: An evaluation on militarism
- Tez No: 787309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küresel alanda iletişim ve internet teknolojisinin gelişmesi sonucunda gerçek hayat ve sanal dünya iç içe geçmiştir. Bu kapsamda medya da teknolojik, siyasi, kültürel, sosyal ve ekonomik gelişmeler neticesinde etkinliğini büyük ölçüde arttırmıştır. 1970'li yıllardan bu yana oyun oynayan kesimin yelpazesi gençleri ve yaşlıları, kadınları ve erkekleri, bireyleri ve aileleri içine alacak şekilde genişlemeye başlamış; bunun sonucunda yeni medya kültürlerinden biri olarak oyun kavramı, baskın medya organlarından biri haline gelmiştir. Günümüzde oyun oynamak,“basit bir çocuk oyunu”olmanın ötesine geçerek içerdiği teknolojik, tarihsel, politik, kültürel ve sosyal temalar ile hayatımza etki etmeye ve onları şekillendirmeye başlamıştır. Militarizm ve militarizasyon ise, yeni medyanın dijital oyunlar aracılığı ile günlük hayatta normalleştirmeye çalıştığı ideolojik oluşumlardan bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum bazı endişelere yol açmakla birlikte araştırmacılar ve devletler tarafından genellikle göz ardı edilmektedir. Askeri ve savaş temalı dijital oyunlar incelendiğinde bu oyunların açıkça ve sıklıkla militarizm propagandası için kullanıldığı görülmektedir. Dijital oyunların, militarizmin günlük hayatta normalleştirilmesi için kullanılması ile birlikte askere alım aracı olarak ve askeri personel eğitimi için kullanılmakta olduğu da görülmektedir. Bu doğrultuda dijital savaş oyunlarının propaganda amacı ile militarizmi destekleyici mesajlar içerip içermediğini çeşitli oyun incelemeleri ile ortaya koymak bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle dijital oyunlar ile militarizm, propaganda, medya ve şiddet arasındaki bağlantının sağlanabilmesi için bu kavramların üzerinde durulmuştur. Devamında ise dijital oyun sektörü içerisinde yer alan çeşitli askeri ve savaş temalı oyunların militarizmi nasıl ve hangi şekillerde günlük hayata entegre etmeye çalıştığı incelenmiştir. Bu kapsamda örnek oyun olarak seçilen Call of Duty: Modern Warfare II (Görev Çağrısı: Modern Savaş II) oyununun militarizm propagandası çerçevesinde içerik analizi yapılmıştır. Bu yapılırken ise incelenecek oyun içerisinde yer alan militarizm göstergesi olarak değerlendirilebilecek bulgular ekran görüntüleri ve notlar alınarak ortaya koyulmuştur. İnceleme sonucunda, militarizm göstergesi olarak değerlendirilebilecek çeşitli bulguların propaganda amacı taşıyabileceği ve toplumun militaristleşmesinde rol oynayabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of communication and internet technology in the global arena, our lives and the virtual world are intertwined. In this context, the media has greatly increased its effectiveness as a result of technological, political, cultural, social and economic development. Since the 1970s, the gaming spectrum has begun to expand to include young and old, women and men, individuals and families. As a result of this, the concept of“game”as one of the new media cultures has become one of the dominant media structures. Today, gaming has become more than simply“child's play”and has begun to affect and shape our lives following its technological, historical, political, cultural and social implications. Militarism and militarization are some of the ideological formations that new media tries to normalize in daily life through digital games. Although this situation is raising some concerns, it is often ignored by researchers and governments. When military and war-themed digital games are examined, it becomes clear how frequently these games are used for militarism propaganda. In addition to being used to normalize militarism in daily life, digital games are also used as a recruitment tool and for training military personnel. In this direction, the aim of this study is to reveal whether digital war games contain messages that support militarism for propaganda purposes through various game reviews. In the study, first of all, these concepts are explained in order to provide the connection between digital games and militarism, propaganda, media and violence. Subsequently, it is analyzed how and in which ways various military and war-themed games in the digital game industry try to integrate militarism into daily life. In this context, the content analysis of Call of Duty: Modern Warfare II, which was selected as a sample game, was analyzed within the framework of militarism propaganda. While doing this, the findings that can be considered as indicators of militarism in the game to be analyzed were revealed by taking screenshots and notes. As a result of the analysis, it was determined that various findings that can be considered as indicators of militarism can carry propaganda purposes and play a role in the militarization of society.