Farklı bireylerde kullanılan pasif kapaklı braketlerin kapak açılma dirençlerindeki değişimlerin in vivo değerlendirilmesi
Evaluation of changes in forces of resistance toopening slides of passive self ligated brackets
- Tez No: 787310
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ, DOÇ. DR. YASEMİN BAHAR ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Sağlık Eğitimi, Dentistry, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında amacımız, ağız içi ortama 12 hafta maruz bırakılan pasif kapaklı braketlerin kapak mekanizmalarının açılmaya karşı gösterdikleri direnç miktarlarındaki değişimi in vitro incelemek ve oluşuyorsa bu değişim miktarı ile katılımcılar üzerinde yapılan ağız hijyeni ve diştaşı birikimi ve debris birikimi gibi periodontal skalalarla korelasyon varlığını değerlendirmektir. Çalışmamızın materyalini toplam 20 birey üstünde braket simantasyonu öncesinde yapılan periodontal indekslere göre yapılan skorlamalar ve pasif kapaklı braketlerin üzerinde ağıziçi ortama maruz bırakılmadan önce ve sonrasında yapılan kuvvet ölçümleri oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen bireylerin 12 Yaş ve üstünde olmasına, daimi dentisyona geçiş yapmış olmasına, ve sistemik olarak sağlıklı olmasına dikkat edilmiştir. Braketlerin simantasyonu esnasında yaş ortalaması 17.4 ±2.9 olan sabit ortodontik tedavi görmekte ve tedavisinde ortodontik buton kullanılması uygun görülmüş bireylerin alt iki kanin dişlerinin lingual yüzeylerine 2 adet pasif kapaklı RMO Altitude SL (Rocky Mountain Orthodondics, Colorado, ABD) braket simante edilmiş ve 12 hafta sonra kesici pens kullanılarak kapakları kapalı şekilde deney düzeneğine sabitlenmiştir. Ağıziçine yerleştirilmeden önce (T0) ve 12 hafta ağıziçi ekspoz sonrası (T1) her braket, kapakları kapalı konumda, deney düzeneği üzerine sabitlenmiş ve her braket kapağına 3 defa 5mm/dk hızda çekme testi uygulanmıştır, açılmaya karşı gösterdikleri direnç miktarı gram cinsinden her braket için toplamda 6 kez ölçülmüştür. 37 adet braket için toplamda 222 kuvvet ölçümü yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireyler üzerinde tek araştırmacı tarafından yapılan Debris Indeksi, Plak Indeksi ve Oral Hijyen Indeksi skorlamalarıyla braket kapaklarının açılması için gereken minimum kuvvet miktarlarındaki ağıziçi ortam ekspozu sonrası değişim miktarları arasındaki korelasyon varlığı istatiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamda T0 zamanı ile T1 zamanında yapılan kuvvet ölçümleri arasındaki görülen artış anlamlıdır. Kuvvet artışı miktarı ile periodontal skorlamalar arasında korelasyon varlığı tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this thesis study is to examine the change in the amount of force required for the opening of the mechanisms of the passive self ligating brackets exposed to intraoral environment for 12 weeks period in vitro and to evaluate the correlation of changes in needed minimum forces with biomarkers such as the Debris Index or Plaque Index and Oral Hygiene Index depending on the individual. Scorings regarding the Periodontal Indexes measurements before bracket cementation in a total of 20 individuals, and force measurements on passive self ligating brackets with a digital force gauge before and after the intraoral exposure formed the material of our study. The individuals included in the study average was17.4 ±2.9 of age .Care was taken to ensure that participants was aged 12 or older, had transitioned to permanent dentition, and was systemically healthy. During the cementation of the brackets, 2 passive self ligation RMO Altitude SL (Rocky Mountain Orthodondics, Colorado, USA) brackets were cemented to the lingual surfaces of the lower canine teeth of individuals with and at the end of 12 weeks the brackets were removed with a cutting plier and the tooth surface was filled with tungsten carbide burs then cleaned and polished with a rubber bur. Before and after intraoral exposure, each bracket was placed on the experimental setup with its clips closed, and its clips were opened 3 times, and the force was measured in total 6 times for each bracket in grams. A total of 222 force measurements were made for 37 brackets. The correlation between the Debris Index, Plaque Index and Oral Hygiene Index scores made by a single researcher on the individuals participating in the study and the minimum amount of force required to open the bracket clips was statistically evaluated. Statistically speaking, the increase seen between force measurements made at time T0 and time T1 is statistically significant. No correlation was found between the amount of changes in resistance to opening and periodontal scoring.