Uluslararası güç mücadelesinde dijital diplomasinin yeri
The place of digital diplomacy in the international power struggle
- Tez No: 787371
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu çalışmada, dijital diplomasinin uluslararası güç mücadelesindeki yeri ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında, öncelikle güç ve güç mücadelesi kavramları; teknoloji ve dijital kavramlarıyla ilişkilendirilecektir. En nihayetinde ise dijital diplomasinin bu denklem içerisinde konumlandığı yer tartışılacaktır. Dijital devrim ve bu devrimin bir sonucu olarak ortaya çıkan dijital diplomasi, 21.yüzyıl uluslararası politika sistemine görece yeni dahil olmakla birlikte; sistem üzerinde önemli değişikliklere sebep olmuştur. Dahası söz konusu dijitalleşme sürecinin, uluslararası ilişkiler üzerinde var olan etkisinin artarak devam etmesi öngörülmektedir. Bu minvalde sürecin ve dijital diplomasi enstrümanının, sistemin görece eski kavramları olan güç ve güç mücadelesi ile ilişkilendirilmesi önemli bir çalışmanın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Çalışma kapsamında, literatürde var olan yazınsal birikime ek olarak; uluslararası öneme haiz kurum ve kuruluşların, dijitali konu alan raporları analiz edilmiştir. Bununla birlikte; özellikle örnek vaka olarak seçilen, İsrail ve Birleşik Krallık devletlerinin konuya ilişkin yaklaşımları incelenirken bu devletlerin dijitale ilişkin yayınlamış oldukları resmi raporlar ve strateji belgelerinden istifade edilmiştir. Yine çalışma kapsamında kullanılan verileri zenginleştirebilmek maksadıyla Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği ile İsveç İstanbul Başkonsolosluğu nezdinde derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the place of digital diplomacy in the international power struggle is examined. Within the scope of the study, firstly the concepts of power and power struggle; will be associated with the concepts of technology and digital. Ultimately the place of digital diplomacy positioned in this equation will be discussed. The digital revolution and the digital diplomacy that emerged as a result of this revolution are relatively new to the 21st century international policy system has brought about significant changes in the system. Moreover, the impact of the aforementioned digitalization process on international relations is expected to continue increasingly. In that regard, associating the process and the digital diplomacy instrument with the relatively old concepts of the system, power and power struggle, will lead to an important study. Within the context of the study, in addition to the existing literary accumulation in the literature; The reports of internationally important institutions and organizations on digital were analyzed. While examining the approaches of the states of Israel and the United Kingdom, which were chosen as a case study, on the subject, official reports and strategy documents published by these states on digital were exploited. Lastly, in order to enrich the data used within the scope of the study, an in-depth interview was conducted at the British Embassy in Ankara and the Swedish Consulate General in Istanbul.