Lean structuring in a sme with model factory
Model fabrika ile bir kobide yalın yapılanma
- Tez No: 787372
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde birçok firma, müşterilerinin yüksek kalite, düşük fiyat, hız ve kişiye özel ürünler üretme gibi talepleri nedeniyle maliyetlerini düşürmeye çalışmakta ve daha verimli sistemler kurmaya yönelmektedir. Bu kapsamda, dünyada farklı lokasyonlarda ve isimlerde örnekleri olan öğrenme fabrikalarından (Türkiye'de model Fabrika olarak anılmaktadır) Türkiye'de de kurulmuş ve kobilerin bu büyük yarışta desteklenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmada, Model Fabrikaların“Öğren-Dönüş Programı”kapsamında sıfırdan yalın yapılanmanın oluşturulması ve sürdürülmesi, aynı zamanda firma spesifik uygulamaların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Gaziantep Model Fabrikanın içerisinde 5S, Yalın İş Sağlığı ve Güvenliği ve Yetkinlik Yönetimi gibi konuların yer aldığı 22 modülden oluşan öğrenme modeli baz alınmıştır. Sunulan modelden yola çıkılarak firmaya özel performans değerlendirme sistemi, firmaya özel ödüllendirme sistemi ve yapay sinir ağları ile çalışan personel sirkülasyonunu azaltmak için personel iş yükü devrini tahminleyen bir öğrenme modeli geliştirilmiştir. Bu süreçlere ek olarak otonom bakım süreçlerine katılımda 25.3% artış, devamsızlık sebebiyle iş gücü kaybında %45'e varan azalma, değer akışında %22'yi aşan iyileşme sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, many companies are trying to reduce their costs and establish more efficient systems due to the demands of their customers, such as high quality, low price, speed, and production of personalized products. In this context, learning factories (known as Model Factory in Türkiye), which have examples in different locations and names worldwide, were also established in Türkiye and aimed to support SMEs in this great race. This study aims to create and maintain a lean structure from scratch within the scope of the“Learn-Transform Program”of Model Factories in a company operating in the textile sector and develop company-specific applications. The study's learning model consisting of 22 modules, which includes topics such as 5S, Lean Occupational Health and Safety, and Competence Management, is based on the Gaziantep Model Factory. Based on the presented model, a learning model that forecasts employee retention using artificial neural networks has been developed to reduce the employee turnover rate. A cand company-specific performance evaluation system and company-specific reward systems have been developed. In addition to these processes, it was observed that there was a 25.3% increase in participation in autonomous maintenance processes, a decrease of up to 45% in loss of workforce due to absenteeism, and an improvement of more than 22% in the value stream.