XVIII. yüzyıl Osmanlısında bir eğitimci olan Dâvûd-i Karsî ve eğitimci kişiliği
XVIII. Dâvûd-i Karssi, an educator in the century Ottoman and its educational personality
  1. Tez No: 787378
  2. Yazar: MÜJDE DURSUN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SEVDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, Osmanlı coğrafyasında yaşamış çok yönlü bir Osmanlı âlimi ve Kars'ın önemli şahsiyetlerinden biri olan Dâvûd-i Karsî'nin hayatı, eserleri incelenip edebî yönü ve eğitimci kişiliği ele alınmıştır. Çok yönlü bir kişilik olan Dâvûd-i Karsi, tefsir, tasavvuf, kelâm, mantık, Arap dili ve hadis ilimlerine dair pek çok eser kaleme almıştır. Bununla beraber muteahhirûn döneminin gereği olarak da müstakil çalışmalara şerh ve haşiyeler yazmıştır. Karsi müderris kimliğiyle medreselerde birçok talebe yetiştirmiş ve ilmî çalışmalar kaleme almıştır. Ömrünü irşâd faaliyetleriyle geçirmiş, eleştirel yönüyle İslâm'ın doğru anlaşılması için çaba sarf etmiş ve vaazlarıyla toplumun aydınlanması gayesiyle her daim hizmet etmiştir. Eğitim anlayışıyla ve fikirleriyle birçok çevrede tanınmış ve saygınlık kazanmış önemli bir âlimdir. Çalışmada Dâvûd-i Karsi'nin eserleri bağlamında toplumsal meselelere ve gelişmelere yaklaşımını irdelemek, ilmi kişiliği, fikirleri ve ilmi faaliyetleri hakkında incelemede bulunma gaye edilmiştir. Ayrıca eğitim anlayışına değinilmiş, öğretim yöntem ve tekniklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life and works of Dâvûd-i Karsi, a versatile Ottoman scholar who lived in the Ottoman geography and one of the important personalities of Kars, were examined and his literary aspect and educational personality were discussed. Dâvûd-i Karsi, who is a versatile personality, wrote many works on tafsir, mysticism, theology, logic, Arabic language and hadith sciences. However, as a requirement of the muteahhirun period, he wrote annotations and annotations for independent works. With the identity of Karsi professor, he trained many students in madrasahs and wrote scientific studies. He spent his life in the activities of guidance, made efforts for the correct understanding of Islam with his critical aspect, and always served for the enlightenment of the society with his sermons. He is an important scholar who has gained recognition and respect in many circles with his understanding of education and ideas. In this study, it is aimed to examine Dâvûd-i Karsi's approach to social issues and developments in the context of his works, and to examine his scientific personality, ideas and scientific activities. In addition, the understanding of education is mentioned and teaching methods and techniques are included.