Cognitive biases and social cognition among people with psychotic-like experiences: Do jumping to conclusions bias and bias against disconfirmatory evidence play a role in social judgements?
Psikoz-benzeri deneyimleri olan kişilerde bilişsel yanlılıklar ve sosyal biliş: Sonuca atlama ve yanlışlayan bilgiye önyargı yanlılıkları sosyal yargıya varma süreçlerinde rol oynamakta mıdır?
  1. Tez No: 787401
  2. Yazar: ESRA CESUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARA SABAN, PROF. DR. STEFFEN MORITZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sonuca Atlama Yanlılığı (SAY) ve Yanlışlayan Bilgiye Önyargı (YBÖ) gibi bilişsel yanlılıkların, delüzyonların oluşma ve devam ettirilme süreçlerine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Ek olarak, psikotik rahatsızlıkların kategorik olarak ayrışmadığını ve bir süreklilik arz ettiğini destekleyen nitelikteki güncel bulgular, bu bilişsel yanlılıkların yalnızca psikotik tanılı kişilerde değil, psikoz-benzeri deneyimler yaşamış sağlıklı kişilerde görüldüğüne dair veriler sunmaktadır. Bu çalışma, SAY ve YBÖ bilişsel yanlılıklarını psikoz-benzeri deneyimler yaşamış kişilerde yeni geliştirilmiş bir paradigma aracılığıyla ölçmeyi hedeflemiştir. Araştırmanın sonuçları, psikoza eğilimli kişilerin gündelik hayattaki etkileşimlerinde sonuca atlama yanlılığı sergileyebildiklerine ve yeni bilgi karşısında inançlarını güncellemeye dair güçlük yaşayabildiklerine dair çıktılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cognitive biases such as Jumping to Conclusions (JTC) and Bias Against Disconfirmatory Evidence (BADE) have been implicated in the delusion formation and maintenance. In line with the continuum approaches to psychosis, such biases have been observed not just in clinical populations but also in otherwise healthy individuals with psychotic-like experiences. Current study aimed to assess JTC and BADE biases in a community sample with a novel paradigm. The results of the current study showed that a tendency to arrive hasty decisions and belief inflexibility in the face of new information might be present in people with psychosis proneness in their daily interactions.