Okul liderliği becerilerinin geliştirilmesinde oyun tabanlı öğrenmenin gücü
The power of game-based learning in developing school leadership skills
  1. Tez No: 787403
  2. Yazar: ŞEFİKA FAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada oyun tabanlı hazırlanan eğitim ile okul liderliği becerilerinin gelişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Yedi farklı liderlik becerisinin (iletişim, müdahale etme, güven, karar verme, problem çözme, sorumluluk alma ve grup becerilerinin) oyun tabanlı oluşturulmuş bir eğitimle etkililiği ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma; oyun tabanlı eğitimin planlanması, uygulanması ve eğitim çıktılarının değerlendirilmesi olarak üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında planlanan yedi liderlik becerisinin geliştirilmesi için 24 katılımcı ile toplam 32 saatlik oyun tabanlı eğitim etkinliği uygulanmıştır. Araştırmada deneysel araştırma düzeneklerinden tek grup öntest-sontestli ilişkisel araştırma düzeneği kullanılmıştır. Değişimi gözlemlemek içinCansoy ve Turan 'ın (2016) geliştirdiği“Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği”ile katılımcıların bir grup etkinliğindeki davranışlarını belirleyen Erümit, Şılbır, Erümit ve Karal (2021) tarafından geliştirilen“Bartle Taksonomisine Göre Oyuncu Tipi Ölçeği”kullanılmıştır. Eğitim etkinliği sonrasında katılımcı okul yöneticilerinin öntest ve sontest puanlarını karşılaştırmak için non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Sonuçlar öntest ve sontestler arasındaki istatistiksel manidarlıkların yanı sıra niteliksel olarak görüşme ve gözlem raporlarına dayalı olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Eğitim programının verileri analiz edilip sonuçlara bakıldığında katılımcıların liderlik becerileri ön test ve son test ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Araştırmanın bulguları ile oyun tabanlı öğrenmenin okul yöneticilerinin liderlik becerilerini geliştirmede etkili bir yaklaşım olduğu ve geliştirilen birincil becerilerin problem çözme ve sorumluluk becerileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the development of school leadership skills with game-based education. The effectiveness of seven different leadership skills (communication, intervention, trust, decision making, problem solving, taking responsibility and group skills) was tried to be measured with a game-based training. In this study, the game-based education was planned and implemented in three stages as the examination of the educational outcomes. In order to develop the seven leadership skills planned within the scope of the research, a total of 32 hours of game-based training activity was applied with 24 participants. In the research, one group pretest-posttest relational research setup, one of the experimental research setups, was used. Youth Leadership Traits Scale developed by Cansoy and Turan (2016) and Player Type Scale According to Bartle Taxonomy developed by Erümit, Şılbır, Erümit and Karal (2021), which determines the behavior of participants in a group activity, were used to observe the differences. After the training activity; Wilcoxon Signed Ranks test, one of the non-parametric tests, was used to compare the pre-test and post-test scores of the participating school administrators. In the conclusion of this study, it was tried to be put forward qualitatively based on interview and observation reports as well as statistical significance between pretest and posttest. When the data of the training program were analyzed and the results were examined, a significant difference was observed between the leadership skills pre-test and post-test averages of the participants. The result of this study indicated that game-based learning was an effective approach to develop leadership skills of school administrators and that the primary skills developed were problem solving and responsibility skills.