İnci darısı (Pennisetum glaucum)'nın tane verimi ve bazı verim unsurlarına farklı azot ve fosfor seviyelerinin etkisi üzerine bir ön çalışma
A preliminary study on the influence of different n and p levels on the grain yield and some yield components of pearl millet (Pennisetum glaucum)
- Tez No: 787405
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Akdeniz iklim koşullarında yetiştirilen inci darısı (Pennisetum glaucum) bitkisinde gübreleme yönetiminin büyüme, verim ve verim özelliklerine etkisini değerlendirmek için bir deneme yürütülmüştür. Çalışma, sırasıyla üre ve TSP yoluyla uygulanan 5 azot seviyesi (0 kg, 3 kg, 6 kg, 9 kg ve 12 kg N/da) ve 5 fosfor seviyesi (0 kg, 3 kg, 6 kg, 9 kg ve 12 kg P/da) içeren 25 işlem kombinasyonu ile 4 tekrarlamalı yürütülmüştür. Denemede; kardeş sayısı, bitki boyu, başak boyu, biyolojik ve tane verimi gibi bazı özellikler test edilmiştir. Sonuçlar, inci darı bitkisinin verim parametrelerinin 12 kg N/da'a kadar artan azot seviyeleri ile yükseldiğini göstermiştir. Fosfor düzeylerinin etkisi de verime katkı sağlayan özellikleri 12 kg P/da'a kadar arttırmış, ancak 9 kg/da'ın üzerindeki artış genel olarak anlamlı bulunmamıştır. İnci darısının biyolojik ve tane verimi 12 kg N ve 12 kg P/da'a kadar artan N ve P seviyeleri ile doğrusal bir şekilde artmıştır. 12 kg N + 12 kg P/da'nın kombine uygulaması maksimum tane verimini sağlamasına karşılık; 9 kg N + 9 kg P/ha ile istatistiksel olarak eşit olmuştur.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to evaluate the effect of fertilization management on growth, yield and yield attributes of pearl millet (Pennisetum glaucum) grown under Mediterranean climatic condition. The experiment was conducted with 25 treatments combination of 5 nitrogen levels (0, 30, 60, 90 and 120 kg N/ha) and 5 phosphorus levels (0, 30, 60, 90 and 120 kg P/ha) applied through urea and TSP, respectively with 4 replications. Some properties tested in the study such as number of tiller, plant height, ear length, biological and grain yield. The results indicated that yield attributing parameters of pearl millet crop increased with increasing N levels up to 120 kg N/ha. Effect of P levels also increased yield attributing characters up to 120 kg P/ha but increase beyond 90 kg/ha was not found significant in general. Biological and grain yield of pearl millet increased in a linear fashion with increasing levels of N and P up to 120 kg N and 120 kg P/ha. The combined application of 120 kg N + 120 kg P/ha produced maximum grain yield however; it was statistically at par with 90 kg N + 90 kg P/ha.