Mardin ili koşullarında bazı inci darısı [pennisetum glaucum (L.) R. BR.] populasyonlarının ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of forage yield and quality of some pearl millet [pennisetum glaucum (L.)R. BR.] populations in mardin conditions
- Tez No: 932587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mardin İli Koşullarında Bazı İnci Darısı [Pennisetum glaucum (L.) R. Br.] Populasyonlarının Ot Verimi ve Kalitesinin Belirlenmesi Bu araştırmada, kaba yem kaynağı olarak değerlendirilebilecek bazı inci darısı [Pennisetum glaucum (L.) R. Br.] genotiplerinin ikinci ürün koşullarında ot verimi ve kalitesi yönünden performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Mardin ili Artuklu ilçesi çiftçi arazisinde 2023 yılında yürütülmüştür. Çalışmada bitkisel materyal olarak; ICRISAT orjinli 3329, 4488, 5153, 8220, 9000, 9492, 9527, 10085 ve 10467 nolu popülasyonlar ile Sudan orjinli White çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada; bitki boyu, sap sayısı, ana saptaki yaprak sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, HP oranı, HP verimi, ADF oranı, NDF oranı ve NYD parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of Forage Yield and Quality of Some Pearl Millet [Pennisetum glaucum (L.) R. Br.] Populations in Mardin Conditions In this study, it was aimed to determine the performances of some pearl millet [Pennisetum glaucum (L.) R. Br.] genotypes that can be evaluated as a forage source in terms of hay yield and quality under second crop conditions. The research was carried out in farmer's land in Artuklu district of Mardin province in 2023. In the study, ICRISAT origin populations 3329, 4488, 5153, 8220, 9000, 9492, 9527, 10085 and 10467 and Sudan origin White variety were used as plant material. In the research, plant height, number of stems, number of leaves on the main stem, green forage yield, hay yield, CP ratio, CP yield, ADF ratio, NDF ratio and RFV parameters were investigated.