COVID-19 pandemi sürecinde kriz yönetimi: A grubu seyahat acentelerine yönelik bir araştırma
Crisis management during the COVID-19 pandemic: A research on group a travel agencies
  1. Tez No: 787421
  2. Yazar: YUSUF METEHAN METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Geçmişten günümüze doğal afetler, siyasi ve yasal faktörler, sosyo-kültürel faktörler, teknolojik faktörler, uluslararası çevre faktörleri, salgın hastalıklar ve ekonomik nedenlerle ortaya çıkan krizler, tüm sektörler için bir tehdit unsuru olmuştur. Krizlerden dolayı en yüksek düzeyde kayıpları turizm sektörünün yaşadığı bilinmektedir. 2019 yılında Çin'de ortaya çıkan COVID-19 virüsü tüm dünyaya yayılmış ve bir salgın hastalık olarak ilan edilmiştir. Bu salgın hastalık nedeniyle meydana gelen kriz, turizm sektörünü oldukça derinden etkilemiştir. Turizm sektörü içerisinde faaliyet gösteren seyahat acenteleri de bu krizden etkilenmiştir. Bu araştırmanın amacı, COVID-19 pandemi sürecinin İstanbul'da yer alan A grubu seyahat acentelerine etkilerinin belirlenmesi ve COVID-19 pandemi sürecinde kriz yönetim uygulamalarının neler olduğunun tespit edilmesidir. Araştırmada nitel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri, İstanbul'da bulunan 15 A grubu seyahat acentesi yöneticilerinden yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanarak elde edilmiştir. Veri analizi MAXQDA 2022 paket programıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Yöneticilerin kriz ve kriz yönetimi algısı, COVID-19 pandemi sürecinin turizm ve seyahat acentelerine etkileri, pandemi sürecinde yaşanan stratejik değişimler, işletmeyi koruma amaçlı uygulamalar, kriz yönetim planına yönelik görüşler, pandemi sürecine yönelik kriz yönetim ekibi, pandemi sürecinden çıkarımlar ve krizi yaşayan işletmelere tavsiyeler analiz sonucunda ortaya çıkan temalardır. Araştırma sonucunda, turizm sektörü içerisinde faaliyet gösteren A grubu seyahat acentelerinin COVID-19 pandemisinden kaynaklanan krizden olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Seyahat acentelerinde kriz yönetim planına sahip olmanın ve kriz dönemlerine yönelik olarak kriz yönetim ekibi oluşturmanın krizi önlemek ve çözüm üretmek için önemli olduğu araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Bir diğer araştırma sonucuna göre COVID-19 pandemisinden kaynaklanan kriz, turizm sektöründe ve seyahat acentelerinde nitelikli eleman kayıplarının yaşanmasına, hizmet kalitesinin düşmesine ve bazı turizm işletmelerinin kapanmasına neden olmuştur. Öte yandan krizi bir fırsat olarak değerlendiren seyahat acentelerinin de olumlu etkilendiği tespit edilmiştir. Söz konusu seyahat acentelerinin farklı fikirleri değerlendirdikleri, ofis yerine evden çalışmanın sonucunda tasarruf ettikleri ve personel gelişimine yönelik eğitimler verdikleri araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, natural disasters, political and legal factors, socio-cultural factors, technological factors, international environmental factors, epidemics and economic crises have been a threat to all sectors.It is known that the tourism sector suffered the highest losses due to the crises. The COVID-19 virus, which emerged in China in 2019, has spread all over the world and has been declared an epidemic disease. The crisis caused by this epidemic disease has deeply affected the tourism sector. Travel agencies operating in the tourism sector were also affected by this crisis.The purpose of this research is to determine the effects of the COVID-19 pandemic process on group A travel agencies in Istanbul and to determine what the crisis management practices are during the COVID-19 pandemic process.Qualitative research method was used in the research. Research data were obtained from 15 A group travel agency managers in Istanbul by applying semi-structured interview technique. Data analysis was done with the MAXQDA 2022 package program. The obtained data were subjected to descriptive analysis.Managers' perception of crisis and crisis management, the effects of the COVID-19 pandemic process on tourism and travel agencies, strategic changes in the pandemic process, practices aimed at protecting the business, opinions on the crisis management plan, the crisis management team on the pandemic process, inferences from the pandemic process and advice to businesses experiencing the crisis.are the themes that emerged as a result of the analysis. As a result of the research, it was determined that group a travel agencies operating in the tourism sector were negatively affected by the crisis caused by the COVID-19 pandemic. As a result of the research, it has been revealed that having a crisis management plan in travel agencies and forming a crisis management team for crisis periods is important to prevent crisis and produce solutions.According to another research result, the crisis caused by the COVID-19 pandemic caused the loss of qualified personnel in the tourism sector and travel agencies, the decrease in service quality and the closure of some tourism enterprises.On the other hand, it was determined that travel agencies, who evaluated the crisis as an opportunity, were also positively affected. It has emerged as a result of the research that the travel agencies in question evaluate different ideas, save money as a result of working from home instead of the office, and provide training for personnel development.