Bilim ve teknolojinin ölümsüzlük yatırımı olarak transhümanizm
Transhumanism as the immortality investment of science and technology
  1. Tez No: 787420
  2. Yazar: GÖKÇEN TAVİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAYLAGÜL CERAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi ve Felsefesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, transhümanizmin bilimdeki ve teknolojideki ilerlemelerden faydalanarak insanın psişik, bilişsel ve fizyolojik sınırlarını aşmayı hedeflemesi ele alınmaktadır. Transhümanizm insanın biyolojik doğasını hastalıklardan ve ölümden dolayı aciz bulmakta ve teknolojiyle başka bir varoluşa dönüştürerek ölümsüz kılmayı amaçlamaktadır. Bu amacını da cyborg bedenler tasarlayarak ve insan zihnini dijital ortamlara yükleyip siber âlemde yaşatarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Genetik ve teknolojik imkânlarla insanın yeteneklerini artırmayı amaçlayan transühümanizm, teknolojik tekillik safhasında yapay zekâyla bir Tanrı inşa etmeyi hedeflemekte ve sanal cennetler üretmeyi vaat etmektedir. Böylece ölümsüz insana teklif edebileceği, yeni bir metafizik geliştirmektedir. Transhümanizm, metafizik hedeflerini ifade ederken kullandığı teolojik terimleri, içeriğinden boşaltarak kendi projesine uygun hale getirecek şekilde yeniden belirlemiştir. Tezde, bilim ve teknolojinin, anlamdan arındırılmış bir metafiziğin inşa edilmesi için kullanılmak istenmesi eleştirilmekte ve sebep olabileceği neticeler ele alınarak değerlendirilmektedir. Tezin amacı, transhümanizmin çağımızdaki metafizik boşluğu giderebilecek bir niteliğe iye olmayışının nedenlerini, insanın tinsel bağlamını ihmal etmesiyle ilişkilendirerek açıklayabilmektir. Buradan hareketle, transhümanizmin insana sağlıklı ve konforlu bir yaşam sağlayacağını fakat tasarladığı metafiziğin, hayata anlam vermekte ve insanı tinsel doyuma eriştirmekte yetersiz kalacağını gösterebilmektir. Aynı zamanda insanın aciz ve ölümlü oluşunun kusur ya da eksiklik değil özbilincin gelişmesi için bir gereklilik olduğunu ortaya koyabilmek ve insanın içerdiği mana itibarıyla aşılamayacağını temellendirmektir. Tezde, transhümanizmin ortaya çıkışında etkili olan tarihsel, felsefî ve bilimsel etkiler ele alınmakta, transhümanizmin amaçları açıklanmakta ve gayesine ulaşmak için kullanacağı araçlar tanıtılmaktadır. Kapitalist sistemin, transhümanizmi kendi çıkarları için kullanma ihtimalinin olası neticeleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca transhümanizmin insanı mükemmelleştirme projesinin öjeniye dönüşme ihtimali ve yararlanacağı teknolojilerin potansiyel tehlikeleri ortaya konarak, yaşamı tehdit eden neticeler doğurabileceği hakkında bir farkındalık kazandırılmaya çalışılmaktadır. Sonuç bölümünde, transhümanizmin vaatleri ve yeni bir metafizik önerisi, İslâm'ın mutlak yaratıcı Tanrı anlayışından hareketle değerlendirilmekte, konuyla ilgili görüş ve önerilerimiz ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, transhumanism utilizes advances in science and technology to transcend the psychic, cognitive and physiological limits of human beings. Transhumanism considers the biological nature of human beings incapable of disease and death and aims to render them immortal by transforming them into another existence through technology. It attempts to accomplish this goal by designing cyborg bodies and uploading the human mind into digital environments and keeping it alive in cyberspace. Transhumanism, which intends to increase human abilities through genetic and technological means, aims to build a God with artificial intelligence at the technological singularity stage and promises to produce virtual paradises. Thus, it is developing a new metaphysics that it can offer to immortal human beings. Transhumanism redefines the theological terms it uses to express its metaphysical goals in a way that makes them suitable for its project by emptying them of their content. This thesis criticizes the use of science and technology for the construction of a metaphysics that is stripped of meaning and evaluates the consequences it may cause. The objective of the thesis is to explain the reasons why transhumanism is not capable of bridging the metaphysical gap in our age by relating it to the neglect of the spiritual context of human beings. From this point of view, it is to show that transhumanism will provide human beings with a healthy and comfortable life, but the metaphysics it designs will be insufficient to give meaning to life and to bring human beings to spiritual fulfillment. At the same time, it is to demonstrate that the human being's helplessness and mortality is not a defect or deficiency, but a necessity for the development of self-consciousness, and to justify that human beings cannot be transcended in terms of the meaning they comprise. The thesis addresses the historical, philosophical and scientific influences on the emergence of transhumanism, explains the aims of transhumanism and introduces the tools it will use to achieve its objectives. The possible consequences of the capitalist system using transhumanism for its own interests are emphasized. In addition, the possibility of transhumanism's project of perfecting human beings turning into eugenics and the potential dangers of the technologies it will utilize are put forward, and an awareness of the life-threatening consequences is tried to be raised. In the Conclusion section, the promises of transhumanism and its proposal for a new metaphysics are evaluated in light of Islam's understanding of God as the absolute creator, and our opinions and suggestions on the subject are articulated.