An inquiry into the financial collateral directive: Does possession or control test succeed to provide balance between market efficiency and safety of the parties?
- Tez No: 787422
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University College Dublin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kredi risklerinin etkin bir şekilde kontrolü gerekliliğiyle birlikte artan nakit ve teminatlara ilişkin Avrupa finansal pazarında ortak bir rejim ortaya koymak amacı ile Avrupa Birliği Finansal Teminat Direktifini yürürlüğe koymuştur. Bununla birlikte, üye ülkelerde değişen finansal teminatlara ilişkin düzenlemeler hem pazarda bir muğlaklık oluşturmakta hem de pazar işleyişinde aksaklıklara sebep olmaktaydı. Avrupa Birliği, bu direktifin yürürlüğe konması ile birlikte finansal pazardaki teminatlara ilişkin olarak asgari düzeyde bir yeknesaklık sağlamayı, pazardaki bilinmezlikleri ve muğlaklıkları ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Direktif'in dibacesinin 10. Maddesi doğrultusunda, Direktif'in pazar etkinliği ile tarafların güvenliği arasında bir dengeyi gözetmesi ve böylece hile riskini ortadan kaldırması gerektiği öngörülmüştür. Bu tez çalışması, Direktif ve Direktif'in İngiliz hukuku tarafından benimsenmiş hali olan Finansal Teminatlara İlişkin Düzenlemeler (FCARs)'de öngörülen denetim ve kontrol şartını ve Direktif ve Düzenleme ile getirilen“denetim ve kontrol”şartının pazar etkinliği ve finansal işlemlere tarafların güvenliği arasındaki dengenin kurulmasında başarılı olup olmadığını incelemektedir. Bu tez çalışması yalnızca Direktif'i ve Birleşik Krallık'ta yürürlüğe konan FCARs'ı incelemekte olup, Avrupa Adalet Divanı ve Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi kararları özelinde açıklamaya odaklanmış olup finansal teminatlara ilişkin bir Pazar analizi ortaya koymayıp mahkeme kararları, konunlar ve Pazar işleyişinin Direktif'in dibacesinde açıklanan amaca hizmet edip etmediklerini ortaya koyacaktır. Bu tez çalışmasının sonuç bölümünde, Direktif ve FCARs'ın ortaya konuş amaçlarının olumlu yönleri ortaya konduktan sonra, finansal pazarda belirsizlikleri ortadan kaldırma ve asgari bir uyum sağlama konusundaki eksik kaldığı tez boyunca anlatılan nedenlerden dolayı ortaya konacaktır. Bununla birlikte,“denetim ve kontrol”şartının her ne kadar dibacede anılan amaca hizmet etme noktasında bir yol almış olsa da yetersiz kaldığı ve yürürlüğe girdikten 16 yıl sonra dahi tam bir uyumun ve risk içermeyen sınır ötesi (üye ülkeler arasında) finansal teminatların kullanımının sağlanması için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to manage credit risk efficiently, cash and securities have become significant market tools in European financial markets and with the intention to create a common regime, EU implemented Financial Collateral Directive. Further to this, the law in regards of financial collaterals were various across the member states, which has caused substantial uncertainty and deficiency in regards of market practice. By doing so, EU would provide standardisation and uniformity, at least at minimum level, and would abolish uncertainties and unpredictability in European financial markets in regarding financial collaterals. Pursuant to the Recital 10 of the FCD, The Directive must however provide a balance between market efficiency and the safety of the parties to the arrangement and third parties, thereby avoiding inter alia the risk of fraud. This dissertation is devoted to analysing the“possession and control”requirements under the FCD and Financial Collateral Arrangements Regulations, which implement the Directive in the UK. It aims to figure out whether the FCD and the FCARs are able to provide balance between the market efficiency and safety of the parties with 'possession or control' requirement. This dissertation only elaborates EU Directive and UK implementation and there is focus on ECJ and UK high court's decisions particularly. This dissertation does not cover a detailed market analysis in economical sense regarding financial collaterals in order to evaluate market efficiency but it has been dedicated to figure out whether case law, legislation and market practice is well-serving to the primary target of the Directive which explained in Recital 10 of the FCD. In the conclusion of this dissertation, once the effort of the FCD and FCARs appreciated, its weakness in respect to eliminating uncertainties and its aim to create a minimum harmonisation in the financial markets have been summarised. Further, this dissertation argued that the possession and control requirement have contributed to its proposed aim so far to some extent, however, on the other hand it is not sufficient and further improvement is a must as the harmonisation and risk-free cross border financial collateral usage is not achieved yet after 16 years of its first implementation.