Spor salonu üyesi üniversite öğrencilerinin COVID-19'a yakalanma kaygıları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between gym member university students anxiety of catching COVID-19 and physical activity levels
  1. Tez No: 787423
  2. Yazar: FURKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Konyada spor salonu üyesi olan üniversite öğrencilerinin Covid-19'a yakalanma kaygısı ile fiziksel aktivite düzeyi aralarındaki ilişki belirlenmesidir. Araştırmaya 2021-2022 yılında Konya ili spor salonu üyesi 299 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yeni Tip Koronavirüse (COVİD-19) yakalanma kaygılarını belirlemek amacıyla Tekkurşun Demir ve diğ. (2020) tarafından geliştirilen Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği ve Craig ve ark. (2003) tarafından geliştirilen Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Öztürk (2005) tarafından yapılan Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kullanılmıştır. Her iki ankette veriler araştırmacı tarafından katılımcılar ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırmaya katılan kadın ve erkek katılımcıların yürüme, orta şiddetli fiziksel aktivite, yüksek şiddetli fiziksel aktivite ve bireysel kaygı alt boyutları arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Buna karşın katılımcıların sosyalleşme kaygısı değerleri incelendiğinde kadınların kaygı düzeylerinin erkeklere göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Yüksek şiddetli fiziksel aktivite ve sosyalleşme kaygısı puanları incelendiğinde spor bilimleri harici bir bölümde öğrenim gören katılımcıların, spor bilimleri ile ilgili bir bölümde öğrenim gören katılımcılara göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre 4. Sınıfta öğrenim gören bireylerin yüksek şiddetli fiziksel aktivite düzeylerinin 1 ve 2.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between gym members' anxiety about catching covid-19 and their physical activity levels and to determine the relationship between them.In 2021-2022, 299 gym members of Konya province participated voluntarily in the research. In the study as a data collection tool, used, Tekkurşun Demir et al. (2020) The New Type of Coronavirus (Covid-19) Anxiety Scale and the International Physical Activity Questionnaire (UFAA) The Nations Physical Activity Questionnaire developed to determine the physical activity levels of participants aged 15-65 years Craig et al. (2003) Both questionnaires were collected by the researcher through face-to-face interviews with the participants. When the analysis results obtained from the multiple comparisons of the participants were examined, it was observed that there was a significant difference in the values of high-intensity physical activity and individual anxiety (p0.05). It was detected that there was no significant difference between the high-intensity physical activity values of the male and female participants participating in the study (p>0.05). On the other hand, it was detected that women's values were significantly higher than men's values in terms of moderate physical activity, walking, individual anxiety and socialization anxiety (P0.05). As a result of the multiple comparison analysis made according to the income variable, no significant difference was found in the factors of high-intensity physical activity, moderate-intensity physical activity, walking, individual anxiety, socialization anxiety (p>0.05). As a result of the study, differences were observed in the results of the variables as; the relationship between the anxiety of Konya gym members catching covid-19 and physical activity, gender, height, weight, department, class, income, place of residence, adequate nutrition, how many meals a day you eat, skipping the main meal, which meal you skip, the reason for skipping meals. It is seen that there is a positive correlation between high-intensity physical activity and walking, and between moderate-intensity physical activity and walking.If moderate physical activity increases, the level of walking will increase, or if it decreases, the level of walking will decrease. According to the positive relationship between individual anxiety and socialization anxiety, it was concluded that socialization anxiety would increase with an increase in individual anxiety or that socialization anxiety would decrease with a decrease in individual anxiety, and suggestions were presented in the light of the results.