Basketbol hakemlerinin örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve liderlik özelliklerinin belirlenmesi
Determining the organizational culture, organizational commitment and leadership features of basketball referees
- Tez No: 787424
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOLAYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı basketbol hakemlerinin örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 Sezonda Türkiye Basketbol Federasyonunda görev yapan hakemler oluşturmaktadır. Örneklemi ise belirtilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 38'i kadın, 160'ı erkek 198 hakem oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgüt Kültürü Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve“Liderlik Yönelimleri Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde hakemlerin örgüt kültürleri puanlarının cinsiyete ve eğitim durumuna göre farklılaşmadığı (p>.05); buna karşın meslek gruplarına göre farklılaştığı tespit edilmiştir (p.05); buna karşın eğitim ve meslek gruplarına göre farklılaştığı tespit edilmiştir (p.05). Liderlik özellikleri açısından bulgular incelendiğinde hakemlerin liderlik puanlarının cinsiyete, eğitim durumuna ve meslek gruplarına göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir (p>.05). Ayrıca liderlik puanları ile yaş arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between basketball referees' organizational culture, organizational commitment and leadership characteristics. The research was carried out using the relational screening model. The universe of the research consists of the referees working in the Turkish Basketball Federation in the 2022-2023 Season. The sample consists of 198 referees, 38 female and 160 male, selected by convenience sampling method from the specified population. The data in the research were obtained by using the“Personal Information Form”,“Organizational Culture Scale”,“Organizational Commitment Scale”and“Leadership Orientation Scale”. Independent groups t-test, one-way variance (ANOVA) and Pearson correlation analyzes were used to analyze the data. When the research findings were examined, it was found that the organizational culture scores of the referees did not differ according to gender and educational status (p>.05); on the other hand, it was determined that it differed according to occupational groups (p.05); on the other hand, it was determined that it differed according to education and occupational groups (p.05). When the findings were examined in terms of leadership characteristics, it was determined that the leadership scores of the referees did not differ according to gender, educational status and occupational groups (p>.05). In addition, no significant relationship was found between leadership scores and age (p>.05).