Development of a human-animation interaction system to evaluate synchronization, prediction and implicit learning
Senkronizasyon, tahmin ve örtük öğrenmeyi değerlendirmek için insan-animasyon etkileşim sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 787456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUK BİLGE ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanlarda sosyal etkileşimi anlamak zor ve karmaşıktır. Bu çalışmanın ana motivasyonu, sosyal etkileşimi anlamak için bir insan-animasyon etkileşimi deney düzeneği oluşturmaktır. Örtük öğrenme ile dokunsal etkileşim arasındaki ilişkiyi kurmak için deney düzeneklerine dokunsal rehberlik ve rahatsızlık eklenmiş, örtük öğrenme üzerindeki etkisi metrikler ve istatistiksel araçlar kullanılarak ortaya konmuştur. Dirençli dokunsal etkileşimin örtük öğrenmenin varlığını, transferini ve kalıcılığını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social interaction in humans is difficult and complex to understand. The main motivation of this study is to construct a human-animation interaction experimental setup to understand social interaction. For establishing the relationship between implicit learning and haptic interaction, haptic guidance and disturbance are added to the experimental setups, its effect on implicit learning was revealed using metrics and statistical tools. It has been observed that the resistive haptic interaction positively affects the existence, transfer and permanence of implicit learning.