Araştırma üniversitesi modeli ile üniversite hastanelerinde teletıp ve biyoteknoloji alanlarında gelir kaynakları yaratılması konusunda öğretim üyelerinin yaklaşımı ve liderlik anlayışı
The perspective and leadership understanding in the field of creating income sources in telemedicine and biotechnology areas in university hospitals by members of research university
- Tez No: 787457
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırma üniversitelerinin hastanelerinde, sağlık sistemlerinin ana amacı olan kişi ve topluma yüksek kalitede sağlık hizmeti sunulması amacına yönelik olarak teletıp ve biyoteknoloji alanlarında gelir kaynakları yaratılması yönünde liderlik anlayışı kritik önem taşımaktadır. Sunulan tez çalışmasında, araştırma üniversitesi modeliyle, üniversite hastanelerinde gereksinim duyulan finansal kaynak yaratma konusunda, liderlik yönelimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunulması amaçlanmıştır. Araştırma hastanelerinde teletıp ve biyoteknoloji alanlarında gelir kaynakları yaratılmasında etkisi olan faktörlerin tanımlanması, etkinlik alanlarının sınıflandırılması, yönetici konumunda görev alan öğretim üyelerinin yaklaşımları, liderlik anlayış ve bakış açıları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Tez çalışması kapsamında, akademisyen yöneticilerin e-posta adreslerine gönderilen ve gönüllülük esasına göre kimliklerini açıklayıcı herhangi bir belirteç olmadan yanıtlanan 114 adet anketten elde edilen verilerle istatistiksel çalışma yapılmıştır. Ankette 6 demografik, 2 genel yenilik ile“Örgütsel Yenilik Ölçeği”ve“Dönüşümcü/Etkileşimci Liderlik Ölçeği”birleşiminden oluşan 34 yenilikçilik ve 23 liderlik özelliklerine yönelik, toplamda 65 soru bulunmaktadır. Ölçeklerden elde edilen puanların değerlendirilmesinde NonParametrik Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi, çoklu karşılaştırmalarda Dunn's testi, Kolmogorov-Smirnov analizi uygulanmıştır. Katılımcıların cinsiyetlerine göre ölçeklerde puanlarının dağılımı istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış (p>0,05); yaş artışıyla“Öncülük-Yenilikçilik-Çağdaşlık”boyutu ve“Toplumsal Katkı”boyutu artışı saptanmıştır. Katılımcılar en önemli bilimsel gelişmenin“Sağlık Bilimleri”alanında (%61.4); en hızlı bilimsel gelişmenin ise“Bilişim”alanında (%57) olduğunu belirttikleri görülmektedir. Tezkapsamında üniversite hastanelerinde dönüşümsel liderlik yaklaşımı ile teletıp ve biyoteknoloji alanlarına öncelikverilmesi etkileşimi tartışılmıştır. Araştırma üniversitelerinin hastanelerinde teletıp ve biyoteknoloji alanlarınayönelimle gelir kaynakları yaratılmasında öncülük yapmak üzere dönüşümcü liderlik yaklaşımının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In research universities' hospitals, leadership in creating income sources in the fields of telemedicine and biotechnology, providing high quality health care to individuals and society, is of critical importance. In the presented thesis, it is aimed to evaluate in raising financial resources interaction and leadership orientations needed in university hospitals with the research university model. To definition of the factors that have an impact on income sources in the fields of telemedicine and biotechnology in research hospitals, the leadership understanding and perspectives of the faculty members in the managerial position were evaluated statistically. In this thesis, a statistical study was conducted with the information obtained from 114 questionnaires sent to the e-mail addresses of academician administrators who answered on a voluntary basis without any identifying markers. In the questionnaire, there were a total of 65 questions consisting of 6 demographic, 2 general, 34 innovativeness and 23 leadership questions, which was a combination of the“Organizational Innovation Scale”and“Transformational/Interactive Leadership Scale”. Nonparametric Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis one-way analysis of variance, Dunn's test in multiple comparisons, Kolmogorov-Smirnov analysis were used to evaluate the scores obtained from the questionnaire,statistically. The distribution of the scores on the scales according to the gender of the participants was not found to be statistically significant (p>0.05).The“Pioneering-Innovation-Contemporary”dimension and“Social Contribution”dimension increased with the age of the participants. Participants defined the most important scientific development in the field of“Health Sciences”(61.4%) and the fastest scientific development is in the field of“Informatics”(57%). In the thesis, the interaction between the transformational leadership approach and the priority of telemedicine and biotechnology in university hospitals was discussed. The importance of the transformational leadership approach was emphasized in order to lead the way in creating income sources by focusing on telemedicine and biotechnology in research universities' hospitals.