Nöral tip kalsiyum kanal blokörü zikonotid ve ibuprofen kombinasyonun antiinflamatuvar etkinliğinin in vitro araştırılması
In vitro investigation of anti-inflammatory efficacy of neural-type calcium channel blocker ziconotide ve ibuprofen combination
- Tez No: 787462
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BETÜL AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zikonotid N tipi kalsiyum kanallarını bloke eden ve anti-inflamtuvar etkinliği olan yeni bir ilaç adayıdır. Nöral tip kalsiyum kanallarının önemli rollerinden olan nörotransmitter salınımı, ağrı hissi işleme, neurit büyümesi ve salgı hücrelerinden hormon salınımını içeren sinaptik iletimler, araştırmacılara, ağrı kesici ilaçların geliştirilmesi için yeni bir hedef olarak NTCC'leri kullanımı konusunda yeni bri yaklaşım getirmiştir. O nedenle bu projenin amacı, zikonotidin N tipi kalsiyum kanallarını bloke edici etkinliği üzerinden hem kendi antiinflamatuvar etkinliğinin olup olmadığının hem de anti-inflamatuar ilaçların etkinliğini sinerjik etki göstererek artırıp artırmadığının araştırılmasıdır. Bu projenin temel hedefi, yeni ve etkin bir analjezik ilaç geliştirilmesi için zikonotid ve ibuprofen kombinasyonunun kullanılmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için proje kapsamında, N tipi kalsiyum kanal ekspresyonunca zengin olan HEK 293 hücreleri seçilmiştir. Öncelikle Ziconotid'in bu hücreler üzerinde logaritmik doz aralığı üzerinden sitotoksik olmayan konsantrasyonu xCelligence gerçek zamanlı hücre analizörü ile ilk kez bu çalışma ile belirlenmiştir. Sonrasında ise bu toksik olmayan konsantrasyonlar üzerinden belirlenen 100, 200 ve 500 nM üzerinden antiinflamatuvar etkinlik deneylerine geçilmiştir. Proje kapsamında Lipopolisakkarit (LPS) tarafından indüklenen HEK 293 hücrelerinde Zikonotid'in tek başına ve İbuprofen ile kombine olarak antiinflamatuvar etkinliği araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına Zikonotid'in toksik olmayan konsantrasyonlarda anti-inflamatuvar etkinlik gösterdiği ve bilinen bir analjezik anti-inflamatuvar ile birlikte kullanımında etkinliği artırıp artırmadığı ilk kez bu proje ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zikonotide is a new analgesic approved drug that blocks N-type calcium channels ve has anti-inflammatory activity. The important role of NTCCs in Synaptic transmissions, including neurotransmitter release, pain sensation processing, neurite growth, ve hormone release from secretory cells, have directed researchers into a new approach to use NTCCS as a new target for the development of pain medications. Therefore, the aim of this project is to investigate whether zikonotide has its own anti-inflammatory efficacy over its N-type calcium channel blocker efficacy ve whether it increases the effectiveness of anti-inflammatory drugs by showing a synergistic effect. The main goal of this project is the usage of a combination of ziconotide ve ibuprofen for the development of a new ve effective analgesic drug. In order to achieve this goal, HEK-293 cells that rich in N-type calcium channel expression were selected within the scope of this project. Firstly, the non-cytotoxic concentration of Ziconotide over the logarithmic dose range on these cells was determined for the first time by using xCELLigence real-time cell analyzer in this study. After that, anti-inflammatory efficacy experiments were carried out over 100, 200 ve 500 nM depending on these non-toxic concentrations. Within the scope of the project, the anti-inflammatory efficacy of Zikonotide alone ve in combination with Ibuprofen in HEK 293 cells induced by Lipopolysaccharide (LPS) was investigated. The outcomes of the study, revealed that Zikonotid has shown anti-inflammatory effect in non toxic concentrations ve this project has been investigated for the first time whether it increases the effectiveness of its use in combination with a known analgesic anti-inflammatory.