A novel hybrid feature extraction method for classification of chemosensory EEG signals
Kemoduysal EEG sinyallerinin sınıflandırılması için yeni bir hibrit öznitelik çıkarma yöntemi
  1. Tez No: 787492
  2. Yazar: BEGÜM KARA GÜLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İstatistik, Biophysics, Electrical and Electronics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, genellikle incelenmesi zor olan kemosensör elektroensefalografi (EEG) sinyallerini kullanarak Parkinson hastalığını erken evrelerinde teşhis etmenin daha doğru bir yolunu geliştirmektir. Bu amaçla bu çalışmada Topluluk Ampirik Mod Ayrıştırma ve Vektör Otoregresif Modeli birleştiren EEMD_VAR adlı hibrit bir özellik çıkarma yöntemi önerilmektedir. Bu yöntem, özniteliklerin rastgele seçilmesini önlemek ve öznitelik sayısını otomatik olarak belirlemek için tasarlanmıştır. Önceden işlenmiş EEG sinyalleri, Topluluk Ampirik Mod Ayrıştırma kullanılarak ayrıştırılır ve ortaya çıkan İçsel Mod Fonksiyonları, Vektör Otoregresif modelinde bağımsız değişkenler olarak kullanılır. VAR modelinin katsayıları daha sonra çeşitli denetimli sınıflandırma algoritmalarında özellik olarak kullanılır. EEMD_VAR yönteminin performansı, Otoregresif modeli ve Hjorth parametreleri ile karşılaştırılır. Önerilen yöntemin, C2 elektrotunda yapay sinir ağları kullanarak maksimum yüzde 100'lük bir sınıflandırma doğruluğu elde ettiği, Otoregresif yöntemi ve Hjorth parametrelerinin ise yalnızca yüzde 72'lik bir maksimum doğruluk elde ettiği bulunmuştur. Diğer performans ölçütleri de önerilen yöntemin etkinliğini desteklemektedir. Ayrıca, beynin sağ tarafındaki elektrotlardan alınan daha yüksek sonuçlar, beynin sağ tarafının koku alma uyaranlarına karşı daha duyarlı olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to develop a more accurate way of diagnosing Parkinson's Disease in its early stages using chemosensory Electroencephalography (EEG) signals, which are often difficult to study. We propose a hybrid feature extraction method called EEMD_VAR that combines Ensemble Empirical Mode Decomposition (EEMD) and Vector Auto-regressive (VAR) analysis. This method is intended to avoid the arbitrary selection of features and automatically determine the number of features. The pre-processed EEG signals are decomposed using EEMD, and the resulting Intrinsic Mode Functions (IMFs) are used as independent variables in the VAR model. The coefficients of the VAR model are then used as features in various supervised classification algorithms. The performance of the EEMD_VAR method is compared to that of the Auto-Regressive (AR) model and Hjorth parameters. The proposed method is found to achieve a maximum classification accuracy of 100% using Artificial Neural Networks (ANN) in the C2 electrode, whereas the AR method and Hjorth parameters only achieve maximum accuracy of 72%. The other performance metrics also support the effectiveness of the proposed method. Furthermore, the higher results from electrodes on the right side of the brain suggest that the right side of the brain may be more sensitive to olfactory stimuli.