Estimation of serum procalcitonin, ferritin, D dimer and other parameter in patient with COVID-19
COVID-19 hastalarında serum prokalsitonin, ferritin, D-dimer ve diğer parametrelerin tahmini
- Tez No: 787510
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAWZİ HASSAN ZAYR AL-FAHDAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mevcut araştırma, prokalsitoninin koronavirüs bulaşıcı hastalık 2019 (COVID-19) enfeksiyonu için yararlı bir biyobelirteç olup olmadığını belirlemeyi ve orta, şiddetli ve kritik COVID-19 hastalığı arasında ayrım yapma potansiyeli hakkında tahminlerde bulunmayı amaçladı. Bir dizi hastalık şiddetini temsil eden seksen COVID-19 hastası araştırmaya dahil edildi (hafif, şiddetli ve kritik). Ayrıca 55 sağlıklı gönüllü, çalışmanın kontrol grubu olarak görev yaptı. COVID-19'lu hastalarda prokalsitonin seviyeleri kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde arttı. Ek olarak, COVID-19 bireylerinin prokalsitonin seviyelerinde hafiften orta dereceye ve şiddetliye önemli bir artış oldu. COVID-19 hastalarında kreatinin, ferritin ve D. dimer seviyeleri kontrollerden önemli ölçüde yüksekti. Bununla birlikte, COVID-19 hastaları ve kontroller arasında üre seviyelerinde önemli bir değişiklik görülmedi. Sonuç olarak prokalsitonin, iyi duyarlılık ve özgüllük yüzdeleriyle COVID-19'un prognozunda mükemmel bir biyobelirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The current research aimed to determine if procalcitonin is a useful biomarker for coronavirus infectious disease 2019 (COVID-19) infection and to make predictions about its potential for use in discriminating between moderate, severe, and critical COVID-19 illness. Eighty COVID-19 patients representing a range of illness severity were enrolled in the research (mild, severe, and critical). In addition, 55 healthy volunteers served as the study's control group. Patients with COVID-19 had substantially increased procalcitonin levels compared to the control group. In addition, there was a considerable rise from mild to moderate to severe in the procalcitonin levels of COVID-19 individuals. The levels of creatinine, ferritin, and D. dimer in COVID-19 patients were significantly higher than in controls. However, no significant variation in urea levels was seen between COVID-19 patients and controls. In conclusion, procalcitonin can be used as excellent biomarker in the prognosis of COVID-19 with good percentages of sensitivity and specificity