İnfertil kadınlarda damgalanma ve psikolojik iyi oluş ilişkisi
The relationship between stigma and physchological well-being in infertile women
  1. Tez No: 787511
  2. Yazar: MERVE NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, infertilite tedavisi alan kadınlarda damgalanma ve psikolojik iyi oluş ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırmanın örneklemini Özel Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesinin IVF Kliniğine Ekim-Aralık 2021 tarihleri arasında infertilite tedavisi için başvuran, 122 infertil kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri, demografik soru formu, Psikolojik İyi Oluş ve İnfertilite Damgalanma Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamındaki kadınların, damgalanma ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Kadınların damgalanma düzeyi arttıkça, psikolojik iyi oluşları düşmektedir. Katılımcıların, yaş grubu, öğrenim düzeyi, çalışma durumu, çocuk varlığı, infertilite tedavi süresi, tedavi sayısı, daha önce başarısız sonuç alma durumu, ailede başka infertil birey olma durumu ve psikolojik tedavi alma durumu ile İnfertilite Damgalama Ölçeği ve Psikolojik iyi oluş ölçeği toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between stigma and psychological well-being in women receiving infertility treatment. The sample of the descriptive and relationship-seeking type study consisted of 122 infertile women who applied to the IVF Clinic of Private Anadolu Health Center Hospital for infertility treatment between October and December 2021. The research data were obtained with demographic questionnaire, Psychological Well-Being and Infertility Stigma Scale. It was determined that the women in the research had low levels of stigma and psychological well-being. As the level of stigma women increases, their psychological well-being decreases. Participants' age group, education level, employment status, presence of children, duration of infertility treatment, number of treatments, previous unsuccessful results, status of having another infertile individual in the family, receiving psychological treatment, and total scores of the Infertility Stigma Scale and Psychological Well-being Scale No statistically significant difference was found between (p>0,05).