Kuzeydoğu Akdeniz'den izole edilen farklı mikroalg türlerinin antioksidan protein ve şeker içeriklerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant protein and sugar content of microalgal species isolated from the Northeastern Mediterranean sea
- Tez No: 787551
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKER DEVELİ, PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kuzeydoğu Akdeniz'den izole edilmiş beş mikroalg türünün; Helicotheca tamesis, Haslea silbo Gastineau, Nitzschia navis-varingica, Asterionellopsis glacialis ve Spirulina cf. platensis toplam antioksidan kapasitesi, klorofil a'sı, marker pigment, protein, glikoz ve fruktoz içerikleri araştırılmıştır. Aynı şartlar altında yetiştirilen bu türlerden en yüksek klorofil a, fukokasntin, toplam antioksidan kapasitesi, askorbat ve askorbat peroksidaz aktivitesine sahip olanının N. navis-varingica olduğu tespit edilmiştir. Mevcut çalışmada tespit edilen en yüksek toplam antioksidan kapasite, N. navis-varingica'da 57 mg g-1 askorbik asit eşdeğeri olarak bulunmuştur ve bu değer, literatürde verilen en yüksek değerden yaklaşık 20 kat daha yüksek bulunmuştur. Spirulina cf. platensis'in en yüksek fenol ve protein içeriğine sahip tür olduğu görülmüştür. Fakat bu değerler literatür değerlerinden fazla değildir. H. silbo en yüksek CUPRAC radikal süpürme kapasitesine sahip olmuştur. H. tamesis en yüksek glikoz içeriğine sahip türken, H. silbo türler arasında en yüksek fruktoz konsantrasyonuna sahip tür olarak ölçülmüştür. Fenol içeriği, radikal süpürme kapasitesi, glikoz ve fruktoz miktarı bakımından ikinci en önemli tür gene N. navis-varingica olmuştur. Toplam süperoksit dismutaz aktivitesi en yüksek olan türün A. glacialis olduğu tespit edilmiştir. Bu değer de literatürde bulunan en yüksek değerden daha fazla bulunmuştur. Bulunan değerler literatürdekiler ile karşılaştırıldığında klorofil a miktarlarının göreceli olarak düşük sayılabilecek seviyelerde olduğu, fenol miktarlarının orta seviyelerde olduğu, toplam antioksidan kapasitesi açısından yüksek olduğu, askorbik asit miktarlarının literatür değerlerinin üzerinde olduğu, glikoz ve früktoz değerlerinin bu çalışmada maksimum değerden düşük olduğu görülmüştür. Protein konsantrasyonu literature göre daha düşük bulunmuştur. Çalışmamızda kullanılan besin elementi miktarının (F/2 Medyum) başka çalışmalarda kullanılan Zarrouk medyum gibi besi yerlerine göre düşük olması protein oranlarının düşük olmasına neden olmuş olabilir.
Özet (Çeviri)
Antioxidant capacity, chlorophyll a, marker pigment, protein, glucose and fructose content of five microalgal species, Helicotheca tamesis, Haslea silbo, Nitzschia navis-varingica, Asterionellopsis glacialis and Spirulina cf. platensis isolated from the northeastern Mediterranean Sea have been investigated. The species having the highest total antioxidant capacity, ascobate and ascorbat peroxidase activity was detected as N. navis-varingica. The highest antioxidant capacity, which was found in N. navis-varingica as 57 mg g-1 ascorbic acid equivalent, is about 20 times higher than the maximum value given in literature. Spirulina cf. platensis was observed to have the highest phenol and protein levels. However, the values are not higher than literature values. H. silbo had the highest CUPRAC radical scavenging activity. H. tamesis was the species having the highest levels of glucose concentration while H. silbo had the highest fructose content among other species. N. navis-varingica was the secont most important species in terms of phenol content, radical scavenging capacity, glucose and fructose quantitiy. The species having the highest total superoxide dismutase activity was A. glacialis. This value is higher than maximum total SOD activity value given in literature. When these values were compared with the ones in the literature, chlorophyll a concentrations were relatively low, phenol concentrations were at moderate levels, total antioxidant capacity was high, ascorbic acid concentrations were also relatively high, glucose and fructose was low. Protein concentrations were found low compared to the ones recorded in literature. This can be due to the culture medium (F/2 medium) used in the present study has much lower concentrations of nutrients compared to the medium such as Zarrouk used in other studies.