Fatih ilçesi Vatan caddesindeki kamusal mekanların erişilebilirliği
Accessibility of public areas of Fatih district Vatan avenue
- Tez No: 787550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP CAN ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kamusal mekanlar toplumun kendi kültürünü oluşturmasını ve kentin varlığını sürdürmesini sağlayan en önemli alanlardır. Farklı gruplardan oluşan bireylerin sosyal ve günlük ihtiyaçlarını karşılaması açısından kamusal mekanlara tam kapasite ile erişmesi gerekmektedir. Erişilebilirliğin kamusal mekanlara uygulanması beraberinde bütün kesimlerin kente kazanılmasını sağlar. Kamusal mekanda konuta oranla daha fazla kullanıcı bulunmasından dolayı bu alanların erişilebilirlik açısından bireylerin üzerinde daha fazla etkisi vardır. Bu bilgiler doğrultusunda tarihi yarımada içerisinde Cumhuriyet döneminde yapılmış bir cadde üzerinde bulunan İstanbul'un en dinamik ve aktif kullanılan önemli yapılarının bulunduğu Fatih ilçesi Vatan caddesindeki kamusal mekanların incelemesi yapılarak bu alanda bulunan mekanların farklı kullanım fonksiyonlarının erişilebilirlik ilkeleri ve belirlenen kriterler açısından uygunluğu saha çalışmaları ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemleri ile analiz edilmiştir. Kamusal mekanda erişilebilirliğin sağlanması için gerekli kavramsal çerçeveler incelenmiş, çalışmaya örnek olması açısından Türkiye'den ve dünyadan erişilebilir kent ve mekan örnekleri verilmiştir. Son olarak araştırma bölümüne örnek teşkil edebilmesi için uluslararası ve yerli mevzuat incelenmiştir. Tüm bunların devamında bir saha araştırması yapılmış, belirlenen kriterlere uygunluk hem nitel hem nicel araştırma çeşitleri ile karşılaştırılarak erişilebilirliğin uygulama boyutunda eksiklikleri tespit edilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public spaces are vital interfaces; that enable the society to create its culture and maintain the existence of the city. Individuals from different groups need to access public spaces at full capacity in order to meet their social and daily needs. The application of accessibility to public spaces ensures that all segments of the population benefit. Since there are more users in the public space than in the residence, this public space has a greater impact on individuals in terms of accessibility. In line with this information, by examining the public spaces in Vatan street in Fatih district, where the most dynamic and actively used important buildings of Istanbul, located on a street built in the Republican period in the historical peninsula, are examined, the suitability of the different usage functions of the spaces in this area in terms of accessibility principles and determined criteria, field studies and semi-structured analyzed using structured interview methods. Necessary conceptual frameworks for ensuring accessibility in public space have been examined, and examples of accessible cities and spaces from Turkey and the world have been given as an example for the study. Finally, international and domestic legislation has been examined in order to set an example for the research section. Following all these, a field study was conducted, the compliance with the determined criteria was compared with both qualitative and quantitative research types, and the deficiencies in the application dimension of accessibility were determined and suggestions were presented.