Myra'nın limanı Andriake kazılarında ele geçen ticari amphoralar
Commercial amphorae from Andriake harbour of Myra
- Tez No: 787567
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
Lykia Bölgesi'nin en önemli kentlerinden birisi olan Myra Klasik Dönem' den Geç Antik Çağ' a kadar önemini korumuştur. Myra'nın limanı olan Andriake, özellikle Geç Antik Çağ' da uluslararası bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Myra ve Andriake' de 2009 yılından bu yana gerçekleştirilen çalışmalarda binlerce ticari amphora ele geçmiştir. Tez kapsamında Andriake Limanı'nın bütünselliğini koruma adına 2022 yılına kadar ele geçen tüm ticari amphoralar tez kapsamında çalışılmıştır. Andriake'de yapılan kazılar sonucunda her sektörde yoğun amphoraya rastlanmaktadır. Hellenistik Dönem' den Geç Antik Çağ'ın sonuna kadar birçok form bulunmuştur. Ege ve Rhodos, Kos gibi adalar, Karadeniz, Adriyatik kıyıları, Levant Bölgesi, Afrika, Mısır, Portekiz gibi birçok merkezden amphoranın geniş olması dikkat çekicidir. Ayrıca mühürlü ve graffitolu amphoraların yanısıra ele geçen tıpalar da tez kapsamında incelenmiştir. Çalışma kapsamında seçilen örnekler ile arkeometrik analizler de gerçekleştirilmiş olup kent ve bölge üretimine de ışık tutması hedeflenmiştir. Andriake amphoraları başta Andriake ve ana ket Myra'nın sosyo-ekonomik yapısını göstermesinin yanı sıra tüm Lykia Bölgesi ve ilişkide olduğu kentler ve bölgelere yönelik daha detaylı bilgi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Myra, one of the most important cities of the Lycia Region, maintained its importance from the Classical Period to Late Antiquity. Andriake, the port of Myra, became an international trade center especially in Late Antiquity. Thousands of commercial amphorae have been recovered in Myra and Andriake since 2009. Within the scope of the thesis, all commercial amphorae recovered until 2022 were studied in order to preserve the integrity of Andriake Harbor. As a result of the excavations in Andriake, intensive amphorae are found in every sector. Many forms were found from the Hellenistic Period to the end of Late Antiquity. It is noteworthy that amphorae from many centers such as the Aegean and islands such as Rhodos and Kos, the Black Sea, the Adriatic coast, the Levant, Africa, Egypt and Portugal are large. In addition to the stamped and graffitied amphorae, the stoppers were also analyzed within the scope of the thesis. Archaeometric analyses were also carried out with the samples selected within the scope of the study and it is aimed to shed light on the production of the city and the region. The Andriake amphorae not only show the socio-economic structure of Andriake and the main ket Myra, but also provide more detailed information about the whole Lycia Region and the cities and regions with which it was related.