Manyetik katı faz ekstraksiyonu metodu ile vanadyum zenginleştirmesi ve ICP-OES ile tayini
Vanadium preconcentration using magnetic solid phase extraction method and determmination by ICP-OES
- Tez No: 787568
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sunulan çalışmada, ekstraksiyon yöntemlerinden biri olan manyetik katı faz ekstraksiyonu yöntemi kullanılarak adsorpsiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Manyetik katı faz ekstraksiyonu için adsorban olarak yüzey aktif madde olan Igepal Co-520 ile kaplanmış Fe3O4 nanoparçacıklarının sentezi gerçekleştirilmiştir. Vanadyum tayini için sentezlenen nanoparçacıklar, FESEM, EDX, XRD, FT-IR ve TGA ile karakterize edilerek ICP-OES cihazı ile tayin edilmiştir. Çalışmada pH değeri, adsorban miktarı ve temas süresi ayarlanarak zenginleştirme için optimum koşullar belirlenmiştir. Ayrıca adsorpsiyon izotermleri, adsorpsiyon kinetiği, yabancı iyon çalışmaları, desorpsiyon ve analitik değer çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Hedef metalleri taşıyan manyetik nanoparçacıklar, harici bir manyetik alan uygulanarak sulu çözeltiden kolayca ayrılabildiklerinden filtrasyon veya santrifüjleme gerekli olmamaktadır. Yöntem hem Langmuir hem de Freundlich izoterm modelleriyle uyumludur. Deneyde iç standart madde olarak indiyum çözeltisi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada, Fe3O4 nanoparçacıklar İgepal Co-520 ile kaplanarak vanadyum zenginleştirilmesinde kullanılmıştır. Çalışmada uygun optimum koşullar pH = 3, 5 mg adsorban miktarı ve 120 dakika temas süresi olarak bulunmuştur. Bu optimum koşullar altında V5+ iyonunun sulu çözeltiden geri kazanımı gercekleştirilmiştir. İzoterm çalışmalarında, V5+ derişim 1 mg/L ile 100 mg/L arasında değiştirilerek adsorpsiyona etkisi incelenmiştir. V5+ adsorpsiyonu için Langmuir modelinin (R2>0,99) Fredundlich modeline göre (R20,89) modelleme için yalancı birinci dereceden denklemden (R2
Özet (Çeviri)
Analyte preconcentration is required before starting the determination of trace elements. The reason for this is that trace elements are found in different matrix environments and their concentrations are very low in natural samples. With the enrichment methods used in trace analysis, the following facilities are provided in the determination step: By increasing the trace element concentration, the determination capacity of the method is increased. Since trace elements are taken to the appropriate environment, interference from the environment is eliminated. This increases the sensitivity of the method. Since large sample quantities can be worked with, errors due to sample inhomogeneity are avoided. It becomes easy to simulate the sample matrix with standards. Because with separation, trace elements are taken into the known matrix. As a result, accuracy increases. As the disrupting matrix is replaced with the appropriate matrix, ground interferences are reduced. Selectivity increases. Many enrichment methods are used in trace element analysis. Solid phase extraction, liquid-liquid extraction, co-precipitation, cloud point extraction, ion exchange, electrolytic deposition and evaporation are some of these methods. In the present study, the adsorption process was carried out using the magnetic solid phase extraction method, one of the extraction methods. The reason for choosing this study's solid phase extraction method is its benefits. Thanks to this method, organic solvents are used less, waste generation is less, and the solid phase can be used repeatedly, reducing the matrix effect and providing a higher enrichment factor. The reasons for choosing magnetic nanoparticles as adsorbents are that they have a large surface area because they are nano-sized, and they interact easily with the target analyte. They provide high selectivity as their surfaces are modified as desired. In addition, magnetic nanoparticles can be easily separated in the solution environment since they can easily interact with the externally applied magnetic field, and centrifugation processes are not required. When magnetic nanoparticles are found in the bare state, they form aggregation, reducing their surface area, and this minimizes the adsorption capacity. This clumping formed by the coating process is prevented. Synthesis of Fe3O4 nanoparticles coated with surfactant Igepal Co-520 as adsorbent for magnetic solid phase extraction was carried out. The presented studies describe the synthesis of Fe3O4 nanoparticles coated with different ligands for magnetic solid phase extraction as adsorbents. Nanoparticles synthesized for heavy metal determination were characterized by FESEM, EDX, XRD, FT-IR, and TGA and determined by ICP-OES. Optimum conditions for speciation and enrichment were found by adjusting pH value, adsorbent amount, and contact time. Also, adsorption isotherms and kinetics, foreign ion studies, and analytical values were carried out. Magnetic nanoparticles (MNP) carrying the target metals are easily separated from the aqueous solution by applying an external magnetic field; therefore, filtration or centrifugation was not required. Both methods are compatible with Freundlich and Langmuir's isotherm models. Samples that carried target metals were analyzed to find the method's accuracy, and relative recoveries were found between 95 and 105%. Indium solution was used as an internal standard in all experiments. In the study, Fe3O4 nanoparticles were coated with Igepal Co-520 and used in vanadıum speciation. In the study, optimum conditions were found to be pH=3, the adsorbent amount was 5 mg magnetic nanoparticle, and the contact time was 120 minutes. Recovery of V5+ from aqueous solution was carried out under these optimum conditions. In isotherm studies, the effect of V5+ concentration on adsorption was investigated by changing values between 1 mg/L and 100 mg/L. Langmuir model (R2>0.99) seems to be more suitable for V5+ adsorption than the Freundlich model (R20.89) was fitter for modeling than the pseudo-first-order equation (R2